Brno, 5. srpna 2011 (MEDIAFAX) - V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR se v současné době projednává novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, některá z navrhovaných ustanovení by přitom mohla mít negativní dopad na hospodářskou soutěž v lékárenství. ÚOHS to sdělil na svém webu.
Poslanecká sněmovna v rámci novely zákona o veřejném zdravotním pojištění projednává novou právní úpravu, která mj. zakazuje poskytování jakýchkoli bonusů a výhod v souvislosti s výdejem léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis a současně hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Dopadá tedy na nejrůznější slevové karty, vyplácení finanční hotovosti za recept, apod. Návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění současně stanoví výrazné finanční sankce za porušení tohoto zákazu.
ÚOHS považuje takovou úpravu za odporující pravidlům ochrany hospodářské soutěže, "neboť by vedla k výraznému omezení cenové soutěže mezi lékárnami," konstatoval úřad.
"Lékárny jsou běžné podnikatelské subjekty, které navzájem soutěží v poskytování lékárenské péče, a to jak v oblasti výdeje léčivých přípravků na lékařský předpis, tak přípravků, jejichž výdej na lékařský předpis vázán není, a mohou tak využívat všech legitimních způsobů, jak získávat zákazníky a podporovat svůj obrat. Navrhovaná právní úprava současně obchází výše uvedené závěry Nejvyššího správního soudu, neboť pokud byla přijata, ztratil by úřad možnost proti takovým praktikám zasáhnout," doplnil ve vyjádření ÚOHS.
Jak dále úřad sdělil, ve vztahu k regulaci lékárenské péče zaznamenal v tisku také možnou iniciativu ministerstva zdravotnictví regulovat počet a umístění lékáren. K tomu ÚOHS uvádí, že činnost lékáren by měla být regulována pouze v rozsahu nezbytném pro řádný výkon dané profese.
"Dle názoru Úřadu nelze regulaci počtu a umístění lékáren v žádném případě považovat za nezbytnou. Uvedená úprava by naopak vedla k narušení hospodářské soutěže na příslušném trhu a soutěž mezi lékárnami by byla značně omezena, příp. eliminována, což by mělo negativní důsledky pro spotřebitele. Subjekty, které nejsou na trhu vystaveny konkurenčnímu tlaku, nejsou nuceny inovovat a zkvalitňovat své služby ani nenabízejí spotřebitelům výhodnější cenové podmínky, naopak jim nic nebrání ceny zvyšovat," stojí v materiálu ÚOHS.