Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví V Čebíně je nově k dispozici automatizovaný externí defibrilátor

V Čebíně je nově k dispozici automatizovaný externí defibrilátor

Čebín, 31. března 2023 – V obci Čebín je od března instalován plně funkční automatizovaný externí defibrilátor, tzv. AED. Je umístěn na návsi u vchodu do obecního úřadu v bezpečnostním zeleném boxu. Je přístupný komukoli 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

srdce telo clovek

 

„Ročně zemře v České republice na zástavu srdce přibližně 35 tisíc lidí a je smutným faktem, že tato příhoda může poskytnout prakticky kohokoli a kdekoli. Přístroj AED je moderní zařízení, se kterým může i naprostý laik poskytnout včasnou a správnou první pomoc. Pro jeho pořízení jsme se rozhodli po té, co bylo v Čebíně dostavěno středisko zdravotních služeb a zprovozněny ordinace praktického lékaře a stomatologie. Za finančního přispění paní doktorky Antonínové a pana doktora France jsme zařízení zakoupili a po delším zvažování jej nechali umístit na budovu obecního úřadu. Právě tam je jak během týdne, tak i o víkendu největší koncentrace obyvatel,“ uvedl starosta obce Čebína Tomáš Kříž.

„Přístroj je z boxu možné vyjmout na základě pokynů z telefonní linky zdravotnické záchranné služby č. 155 a práce s ním je intuitivní a jednoduchá. AED hlasovými pokyny navádí zachránce, co má udělat krok po krou. Po nalepení elektrod na postiženého sám vyhodnotí jeho zdravotní stav, a pokud zjistí zástavu srdce, tak vyzve pomáhající osobu, aby jediným stiskem tlačítka podala výboj. Pokud AED zástavu nedetekuje, tak podání výboje neumožní,“ upřesnil Kříž.

V přístroji zakoupili v Čebíně také dětské elektrody a tím rozšířili jeho použití na všechny věkové kategorie.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci