Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví V Ostrově u Macochy odstartovala stavba nové budovy dětské léčebny se speleoterapií

V Ostrově u Macochy odstartovala stavba nové budovy dětské léčebny se speleoterapií

Ostrov, 1. července 2021 - Nová moderní budova dětské léčebny, která poskytne veškerý komfort malým pacientům i jejich doprovodu, vznikne do konce příštího roku v Ostrově u Macochy. Její stavbu v pondělí 28. června 2021 „odstartovali“ krajští radní Vladimír Šmerda a Jiří Kasala i zástupci sdružení dodavatelů. Nová budova dětské léčebny přijde na 206 milionů korun.

jeskyne krapniky speleoterapie

 

Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy je jednou ze tří léčebných ústavů tvořících příspěvkovou organizaci Jihomoravské dětské léčebny. V Ostrově u Macochy již zhruba 40 let úspěšně pomáhají dětem s chronickým onemocněním dýchacích cest, a to za využití zvláštní léčebné metody, tzv. speleoterapie, která jako přírodní zdroj využívá specifické klima v jeskyni. „Jako jediné pracoviště v republice využívá tato léčebna pro speleoterapii krasovou jeskyni, a to díky jejímu umístění v CHKO Moravský kras. Kapacitně již nevyhovující a doposud stále provizorní prostory tak nyní nahradí nová moderní budova. Ta spojí všechny provozy potřebné pro chod léčebny pod jednu střechu a rozšíří její kapacity,“ uvedl hejtman Jan Grolich.

Budoucí komplex čtyř vzájemně propojených budov v blízkosti Císařské jeskyně, kde speleoterapie probíhá, nabídne kromě ubytování pro dětské pacienty a jejich doprovod (celkem 78 lůžek) také jídelnu s vlastní kuchyní, tři školní třídy s družinou, zdravotnickou část a rehabilitační oblast s vnitřním bazénem, která bude částečně přístupná též veřejnosti. Samozřejmostí je i vybudování kvalitního zázemí pro personál. Komplex dále doplní dvě víceúčelová hřiště, arboretum s typickou místní flórou a stezka pro hippoterapii.

Budova má být současně šetrná ke svému okolí i k uživatelům, s nízkými provozními náklady, využíváním obnovitelných zdrojů energie při provozu a téměř nulovou spotřebou. „Jelikož jde o pilotní projekt Jihomoravského kraje realizovaný za využití informačního modelování staveb, vznikal současně s projekčními pracemi také takzvaný BIM model budovy. Jedná se o digitální model reprezentující fyzický objekt a zároveň otevřená databáze informací o objektu pro jeho zrealizování a dále během provozu po dobu jeho užívání. Navíc informační model umožňuje efektivní předávání informací mezi všemi účastníky stavebního procesu,“ konstatoval radní Vladimír Šmerda. Jak následně dodal, na pokrytí celkových nákladů akce v předpokládané výši 206 milionů korun využije Jihomoravský kraj i úvěr od Evropské investiční banky.

„Speleoterapie, která je uznanou léčebnou metodou, pomáhá dětem ke zlepšení jejich zdravotních potíží a je rodiči nemocných dětí velmi žádaná. Jsme rádi, že jsme mohli stavbou nové budovy léčebny nejen podpořit její jedinečnost, ale především pomoci nemocným dětem vstoupit do zdravé budoucnosti,“ řekl radní Jiří Kasala.

Autorem architektonické studie a projektové dokumentace je brněnská projekční kancelář Adam Rujbr Architects s.r.o., na návrhu i realizaci technologického řešení se podílí dodavatel energetických staveb ENESA a.s. a zhotovení stavby zastřešuje stavební společnost VCES a.s. Dodavatelské sdružení tak zajistí v rámci jediné smlouvy projekční práce i vlastní výstavbu léčebny.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci