Na stavební část pavilonu vynaloží Jihomoravský kraj 58 milionů korun, celkové náklady projektu včetně demoličních prací, propojení současného objektu domova s novým pavilonem, terénních úprav okolí i vnitřního vybavení objektu dosáhnou 78 milionů korun.
Jak zdůraznil hejtman kraje Michal Hašek, položení základního kamene v Zastávce u Brna zahájilo sérii deseti podobných investičních akcí ve všech okresech kraje, kde rekonstrukcí či dostavbou dosavadních a výstavbou nových zařízení pro seniory vznikne 545 nových lůžek, z toho polovina pro klienty vyžadující zvýšenou péči. Vzhledem k demografickému vývoji a stále rostoucímu počtu osob s různě závažnými stavy demencí v ČR i v celé Evropě se těžiště péče o seniory stále více přesouvá do domovů se zvláštním režimem, které pečují o klienty s různě těžkými stavy demence.
„Před dvěma lety jsme vyjednali za podpory všech stran v krajském zastupitelstvu možnost úvěrového financování výstavby kapacit sociální péče na jižní Moravě. Jsme jediný kraj v ČR, který bude takto investovat téměř 900 milionů korun. Jsem rád, že se nám tuto prioritu podaří splnit již v tomto volebním období. První etapa představuje letos zahajované novostavby v Zastávce u Brna, Blansku, Kyjově a Bučovicích a kompletní rekonstrukci domova pro seniory v Plavči na Znojemsku. Druhá etapa, zahajovaná na přelomu letošního a příštího roku, zahrne nové kapacity v Újezdě u Brna, Hustopečích, na Tomešově ulici v Brně, v Miroslavi a Ivančicích,“ řekl hejtman Michal Hašek a dodal, že se tak podaří snížit deficit lůžek především na odděleních se zvláštním režimem pro uživatele s vysokým stupněm závislosti na péči.
Předseda finančního výboru krajského zastupitelstva Zdeněk Dufek připomněl, že právě díky kvalitní koncepci, připravené krajským odborem sociálníh věcí, bylo jednáoní o zařazení těchto investic do úvěrového programu Evropské investiční banky bezproblémové. Radní kraje Jiří Altman informoval, že Jihomoravský kraj se jako jediný z regionů ČR rozhodl zaměřit na péči o občany se syndromem demence a s Alzheimerovou chorobou. „Navázali jsme přímou spolupráci s Českou gerontologickou a geriatrickou společností a s Univerzitou Karlovou. Analyzují situaci v našich domovech, radí nám jak nejlépe uzpůsobit chod zařízení pro klienty s tímto postižením. Kraj má šanci dostat se na špičku v této péči,“ řekl Altman.
Domov pro seniory v Zastávce u Brna vznikl v roce 1989, kdy byla současná hlavní budova tohoto zařízení dostavěna. Od té doby poskytuje sociální služby pro široké okolí. K zařízení patří i budova penzionu pro seniory ve Zbýšově. Organizace má registrovány dvě služby: Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem. Je držitelem certifikátu Standardizace nutriční péče a certifikátu Pracoviště bazální stimulace. Nyní usiluje o certifikát Vážka, který udílí Česká alzheimerovská společnost těm zařízením, jež prokazují vysokou kvalitu péče o klienty s demencemi. Jak informoval jeho ředitel Vilém Buriánek, základními principy zařízení jsou individuální péče realizovaná tzv. klíčovými pracovníky, plánování péče podle představ klientů, začleňování klientů do sociálního prostředí a ochrana jejich práv. Nyní má zařízení 127 lůžek, z toho 92 v Domově se zvláštním režimem.
Nový pavilon bude mít podlaží s pokoji a dalšími prostorami pro ubytování klientů a péči o ně. Kapacita domova se zvýší o 48 lůžek. Investiční záměr včetně podkladů k výběrovému řízení schválila Rada JMK v říjnu minulého roku, ze šesti firem, přihlášených do výběrového řízení, se jako první umístila společnost Frama s.r.o. Staveniště jí bylo předáno 17. ledna. V současné době Jihomoravský kraj disponuje celkem 3171 lůžky v pobytových službách pro seniory (domovy pro seniory, zvláštní režim, domov pro osoby se zdravotním postižením, chráněné bydlení, pečovatelská služba), z toho 1100 lůžek připadá na domovy se zvláštním režimem.
Zdroj: Jihomoravský kraj