Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Záchranáři v Boskovicích získali novou základnu

Záchranáři v Boskovicích získali novou základnu

Blansko, 12. března 2023 - Nová výjezdová základna Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje za 81 milionů korun vyrostla v západní části areálu boskovické nemocnice. Stavba trvala rok a čtvrt a kraj na ni využil finance z prostředků Evropské investiční banky. Ve čtvrtek 9. března ji slavnostně otevřeli náměstek hejtmana Jiří Nantl a radní Vladimír Šmerda společně s ředitelkou ZZS JMK Hanou Albrechtovou.

budovA ZZS JMK boskovice

 

„Potřebujeme efektivní pokrytí záchrannou službou po celém kraji s kvalitním zázemím pro záchranáře, aby se mohli soustředit na svou práci. Proto jsem rád, že se podařilo ho vybudovat i v této severní části našeho kraje,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

„Poslední roky a k tomu covidová pandemie nám ukázaly rezervy v kapacitách stanovišť. Základny teď dimenzujeme tak, aby v nich byl vždy prostor pro případné navýšení počtu výjezdových skupin. V Boskovicích budou sídlit 2 výjezdové skupiny, z toho jedna s lékařem. Do budoucna se předpokládá rozšíření na 3 výjezdové skupiny,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast vzdělávání, zdravotnictví a strategii chytrého regionu Jiří Nantl.

V původní budově v areálu Nemocnice Boskovice byla výjezdová základna ZZS JMK od roku 1996. Nový objekt je koncipován jako dvoupodlažní nepodsklepený s plochou střechou. Přízemí je určeno pro parkování čtyř sanitních vozidel. Dále jsou zde umístěny sklady zdravotnického materiálu a prádla, infekčního odpadu a komunálního tříděného odpadu nebo sanitační box. O patro výše najde zázemí posádka.

„Prostory současné základny, která se v nadcházejících dnech stane již bývalou, už skutečně nevyhovují. Kapacitně ani technicky. Proto jsme rádi, že můžeme být v novém a že vše je velmi dobře vymyšleno i z pohledu logistického, ať už jde o přesuny posádek do vozů či jakýkoliv pohyb zdravotníků po budově. Celkově nám přibývá výjezdů, více jich evidujeme i tady na Boskovicku, takže větší a modernější základna je logické vyústění vývoje. Průběžně se snažíme vylepšovat podmínky, ve kterých naši zaměstnanci pracují. A samozřejmě s tím souvisí neustálé zkvalitňování péče o pacienta,“ vysvětluje ředitelka ZZS JMK Hana Albrechtová.

„Protože jsme splnili všechny požadavky na nízkoenergetický charakter stavby, obdržíme na ni dotaci ve výši 30 milionů korun z Operačního programu Životní prostředí. Objekt je totiž řešen jako energeticky pasivní. Tepelná energie pro vytápění, chlazení a ohřev teplé užitkové vody je primárně zajištěna tepelnými čerpadly země – voda. Základna disponuje také fotovoltaickou elektrárnou, jedná se o 66 panelů o výkonu 450Wp. Část dešťové vody bude zpětně využita pro splachování WC,“ popsal řešení stavby radní pro investice Vladimír Šmerda.

Zdroj a foto: JMK


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci