Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Hygienici: Zrádný pneumokok vloni opět zaútočil na Jihomoravský kraj

Hygienici: Zrádný pneumokok vloni opět zaútočil na Jihomoravský kraj

chripka-zena250Brno/Praha, 21. února 2014 – Hygienici z Jihomoravského kraje hlásí za rok 2013 devět případů výskytů nebezpečné pneumokokové bakterie. Nejvíce nakažených bylo nahlášeno ve věkové skupině 40 – 65 let. Nákaza postihla celkem 7 mužů a 2 ženy.

Dle předběžných dat Krajských hygienických stanic bylo v roce 2013 v České republice hlášeno přes tři sta případů invazivního pneumokokového onemocnění. „V uplynulém roce monitoruje Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje celkem devět závažných nákaz pneumokokovou bakterií, z nichž se v sedmi případech jednalo o mužské pacienty,“ uvádí MUDr. Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Brně a dodává: „Z nejtypičtějších onemocnění, která pneumokok způsobuje, pacienty nejčastěji zasáhla pneumokoková pneumonie, a to celkem v 6 případech. Ve 2 případech se jednalo o meningitidu a vyskytla se i 1 sepse,“ dodává MUDr. Vaverková.

Pneumokok má více podob
Závažnost a průběh onemocnění se odvíjí od konkrétního sérotypu, kterým byl pacient nakažen. Pneumokok způsobuje nejčastěji záněty středouší, pneumokokové záněty mozkových blan (meningitidy) a také závažné pneumonie, které mohou v nejkrajnějších způsobech skončit až smrtí.

Nejspolehlivější ochranou je očkování
Onemocnění pneumokokovu infekcí lze předejít dostupným očkováním. Pro malé děti jsou na trhu k dostání dvě vakcíny. První očkovací látka pokrývá základní spektrum deseti sérotypů a je plně hrazena státem. Druhá z nich zahrnuje rozšířené spektrum třinácti sérotypů a je nutné si na ni doplatit. I senioři mají možnost nechat se proti pneumokokovým infekcím očkovat, avšak plošná vakcinace v České republice zatím zavedena není.

Průběh onemocnění
Prvotní stádium onemocnění pneumokokem připomíná běžnou chřipku. Je doprovázeno zvýšenými teplotami, únavou, bolestí svalů i kloubů, nadměrnou spavostí či nechutenstvím. Zákeřná nemoc však kulminuje velmi rychle a záhy začíná napadat jednotlivé orgány. Nejnáchylnějšími věkovými skupinami jsou v rámci společnosti malé děti a senioři nad 60 let, a to z důvodu oslabené imunity. U nejmenších se obranyschopnost formuje, u starších ročníků naopak ztrácí na intenzitě.

(red)