Řízení o přestupku vůči Vavřičkovi a jeho manželce zahájily české úřady 9. října 2003 a téhož dne oběma uložily dvěma příkazy pokuty ve výši 3 000 korun. Podle mluvčí Ústavního soudu Jany Pelcové podal Vavřička i jeho manželka proti oběma příkazům včas odpor, kterým byly zrušeny.
"O obou odporech rozhodla Krajská hygienická stanice Středočeského kraje tak, že opětovně udělila manželům pokuty ve stejné výši, když o spáchání přestupků ze strany stěžovatele a jeho manželky nebylo podle ní pochyb," řekla Pelcová.
"Vavřička byl uznán vinným přestupkem na úseku zdravotnictví, jehož se dopustil tím, že se ve stanoveném termínu nedostavil do zdravotnického zařízení se svojí nezletilou dcerou k pravidelnému očkování proti přenosné dětské obrně a virové hepatitidě typu B. Dále se ve stanoveném termínu nedostavil do zdravotnického zařízení se svým nezletilým synem k pravidelnému očkování proti tetanu, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě typu B, tedy z nedbalosti nesplnil povinnost o očkování proti infekčním nemocem," řekla Pelcová.
Následné odvolání obou manželů k ministerstvu zdravotnictví nebylo úspěšné, případ dospěl po řadě peripetií po osmi letech až k Ústavnímu soudu.
Pavel Vavřička je přesvědčen, že obecné soudy porušily jeho právo na spravedlivý proces. Zároveň uvádí, že byl v případě jeho rodiny nesprávně aplikován článek Úmluvy o lidských právech a biomedicíně. "Tato úmluva je přímo použitelnou mezinárodní smlouvou, přičemž z ústavy vyplývá její aplikační přednost před českým právem," zdůraznil stěžovatel.
Verdikt ohledně Vavřičkově stížnosti vynese Ústavní soud v Brně 9. února v 10.30 hodin.