Sdružení Justiční spravedlnost již dříve podalo v případu týraného chlapce trestní oznámení na sociální pracovnici, neboť "nezajistila sociálně-právní ochranu ohroženého dítěte, byť obdržela oznámení o jeho týrání."
Člen sdružení v sobotu zaslal Krajskému státnímu zastupitelství v Brně (KSZ) žádost o přezkoumání postupu policejního orgánu a dohled nad výkonem Městského státního zastupitelství v Brně. "Mám podezření, že státní zástupce a vyšetřovatel účelově uklidí trestní oznámení na sociální pracovnici pod koberec, aby se celá záležitost nedostala před soud. Ten by mohl odkrýt trestnou činnost dalších lidí, kteří se nepřímo podíleli na týrání," napsal v žádosti Stach.
Stach v ní také upozorňuje, že podle Úmluvy o právech dítěte je Česká republika povinna učinit všechna potřebná správní a sociální opatření k ochraně dítěte před jakýmkoliv tělesným či duševním násilím, zneužíváním, nedbalým zacházením a trýzněním. "Stát tuto ochranu vykonává prostřednictvím sociálních pracovníků. Pokud selžou, stát zajišťuje ochranu pomocí policie," uvedl Stach.
V případu týraného Dominika to však podle něj neplatilo. "Pokud se kdokoliv dozví o týrání dítěte a nesplní oznamovací povinnost, je trestněprávně zodpovědný. O to více je zodpovědná sociální pracovnice, která měla na rodinu dohlížet," upozornil Stach.
Sociální pracovnice však zatím obžalovaná nebyla. "Věc je nyní ve fázi prověřování podezření. Potřebné výslechy, u kterých dozoruje státní zástupce, provádí policie. Dosud jsme nikoho neobžalovali," řekl mluvčí MSZ Vladimír Kutnohorský.
Podle něj jsou dvě možnosti, jak trestní oznámení může skončit. "Buď se to nepodaří prokázat a nastane odložení, nebo padne obvinění. Lhůta pro ukončení byla prodloužena, termín je na konci června," uvedl Kutnohorský.
Zda celý případ někam posune žádost sdružení na KSZ o přezkoumání postupu policejního orgánu a dohled na výkon MSZ, není zatím jasné. "O žádné žádosti zatím nevím, ale je možné, že je to čerstvá záležitost. Nicméně mohu říct, že žádost prozkoumáme a žadateli odpovíme," sdělil mluvčí KSZ Hynek Olma.
O týrání sedmiletého Dominika věděly úřady od roku 2008, avšak případ se vyřešil až loni v dubnu. Rodiče nechávali chlapce trpět hlady, bili jej a do bot mu dávali připínáčky. Již v roce 2004 úřady rodičům chlapce odebrali kvůli podezřelé zlomenině ruky, ale vrátili jej do rodiny zpět.
Sociální pracovnice, která měla rodinu na starosti, již na úřadě nepracuje. Poté co případ vyšel na povrch, odešla na vlastní žádost.
Městský soud v Brně poslal matku chlapce na šest let do věznice s ostrahou, otci přidal o půl roku více. Rozsudek však nenabyl právní moci, státní zástupkyně se odvolala. Případem se bude zabývat Krajský soud v Brně
.