Umístění: Kultura Divadlo a film Festival Cinema Mundi 2011 nabídne to nejlepší ze světové kinematografie

Festival Cinema Mundi 2011 nabídne to nejlepší ze světové kinematografie

Cinema-Mundi-2011-1Brno, 2. února 2011 - Kamera, akce, jedeme! Jihomoravská metropole se opět stane centrem pozornosti milovníků stříbrného plátna – v Brně totiž ve dnech 2. až 9. března uskuteční druhý ročník mezinárodního filmového festival CINEMA MUNDI 2011, který nabídne ty nejlepší snímky současné světové kinematografie!  


„Hlavní programová sekce opět představí ty nejlepší celovečerní filmy uplynulého roku z přibližně šedesáti národních kinematografií světa. Každá z nich bude zastoupena jedním snímkem, vyslaným národními filmovými centry a komisemi do soutěže o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Pokud národní kinematografie žádný film nenominuje, bude ji na festivalu zastupovat snímek, oceněný například národní filmovou cenou,“ vysvětluje Josef Čadík, ředitel festivalu s tím, že filmy budou členěny do sedmi kategorií podle jejich příslušnosti do zeměpisného a kulturně-společenského teritoria. „Každý festivalový den se pak zaměří na jedno z těchto teritorií včetně tematicky spřízněných doprovodných akcí,“ dodává Čadík.  

Mezinárodní filmový festival CINEMA MUNDI 2011, který na počátku března odstartuje v Brně, nabídne stejně jako loni několik desítek nejlepších filmů z celého světa. „V současnosti máme definitivně potvrzeno přibližně 50 filmů hlavní filmové sekce a další jsou zatím v jednání. Řada z nich bude mít v Brně svoji českou premiéru. Mezi tituly, na které se diváci už nyní mohou těšit, nalezneme i skutečnou špičku uplynulé filmové sezóny: například snímek V lepším světě od mezinárodně uznávané dánské režisérky Susanne Bier, francouzské filozofické drama O bozích a lidech, oslňující debut rakouské režisérky Feo Aladag Cizinka či další festivalový hit z Rumunska Když chci, tak si písknu,“ představuje jen malou ochutnávku filmových lahůdek ředitel festivalu Josef Čadík.   

Oproti minulému ročníku, kdy doprovodné cykly navazovaly na hlavní cyklus spíše nepřímo, se letos pořadatelé snaží o komplexnější dramaturgii. Cílem festivalu je totiž přinášet nejen zábavu, ale také poznání a vzdělávání. „Namísto sekce „Ozvěny festivalů“ plánujeme  detailněji představit přibližně tři národní kinematografie, které budou mít své zástupce i v hlavní programové sekci. Diváci tak získají příležitost seznámit s reprezentativním průřezem současné filmové tvorby těchto zemí a o to více proniknou do jejich kultury nebo společensko-politického kontextu,“ přibližuje Čadík.
„Výběr států by přitom neměl být namátkový. Jednotlivé kinematografie spolu budou teritoriálně, kulturně či historicky souviset a ovlivňovat také hlavní výběr festivalových hostů. Pozvaní tvůrci budou moci spolu s diváky porovnávat a hodnotit situaci v jejich kinematografiích a státech. Poslední doprovodnou sekcí, kterou díky pozitivním diváckým ohlasům ponecháváme v programu, je přehlídka letošních oscarových filmů a filmů oceněných Českých lvem 2011,“ doplňuje Čadík.

Cinema-Mundi-2011-2

Festival zahájí svůj druhý ročník 2. března  slavnostním programem na náměstí Svobody, následující večerní program ve Velkém Špalíčku bude hned dvojnásobnou událostí. Večerem bude diváky provázet vynikající český herec, improvizátor, režisér, moderátor, libretista a scénárista v jedné osobě Jaroslav Dušek. V exkluzivní české předpremiéře se mohou diváci těšit britsko-australské historické drama Králova řeč režiséra Toma Hoopera, které již získalo desítky významných ocenění a je jedním z velkých favoritů letošního udělování Oscarů. V druhém sále Palace Cinemas se za osobní účasti režiséra Jiřího Menzela uskuteční projekce legendárního českého filmu Ostře sledované vlaky, který přinesl Československu v pořadí druhé ocenění Oscar za nejlepší zahraniční film.

Záštitu nad festivalem převzal i hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, Jihomoravský kraj akci také významně finančně podpořil

Rozdělení hlavní programové sekce festivalu CINEMA MUNDI 2011:
Čtvrtek 3. března: Střední a východní Evropa
Pátek    4. března: Amerika
Sobota  5. března: Západní Evropa
Neděle  6. března: Jižní a východní Asie + Austrálie
Pondělí 7. března: Jižní Evropa
Úterý    8. března: Střední a západní Asie + Afrika
Středa   9. března: Severní Evropa

Ceny vstupenek:
Jednotlivé vstupné – 99 Kč, studentské vstupné – 79 Kč, festival pass (4+1 zdarma) – 396 Kč, Studentský festival pass (4+1 zdarma) - 316 Kč. Vstupenky na jednotlivá představení bude možné zakoupit a vyzvednout přímo na pokladnách PALACE CINEMAS Velký Špalíček v druhé polovině února.

Kryštof Turek, foto: archiv organizátorů