"Příští týden půjde materiál na porady vedení ministerstva financí, do konce příštího týdne by mohla být hotová finální verze paragrafového znění a následně dokument přejde do mezirezortního připomínkového řízení," přiblížil Biskup pro Mediafax další práce na reformě důchodového systému.
Ředitel odboru sociálního pojištění byl jedním ze šesti účastníků středeční schůzky řídícího výboru zástupců MPSV a ministerstva financí. "Setkáváme se pravidelně, jde o výbor na úrovni náměstků a vrchních ředitelů," přiblížil schůzku Biskup s tím, že její další setkání je na programu za 14 dní. To už by se mělo začít vypořádávat s připomínkami, které k reformě vznesou jednotliví účastníci připomínkového řízení.
Základem reformy je umožnit lidem vyvádět si část peněz určených na sociální pojištění ze státního průběžného systému do soukromých penzijních fondů. Zákon předpokládá, že lidé si budou moci vyvést tři procentní body tohoto pojištění za předpokladu, že k nim přidají ještě další dva body ze svého.
Poté, co na začátku týdne padla myšlenka na zřízení fondu se státní garancí, Biskup potvrdil i další vstřícný krok ke komerčním penzijním fondům. Nebudou spravovat anonymní účty klientů, u kterých by fondy neměly informace o tom, komu peníze spravují. Vztah mezi nimi a účastníky systému má být naopak přímý, bez zprostředkování například České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Biskup doplnil také, že v souvislosti se vznikem Jednotného inkasního místa (JIM), které s reformou souvisí a které bude vybírat odvody hrazené za zaměstnance zaměstnavateli od začátku roku 2013, přejde zřejmě část lidí z ČSSZ právě do nově zřízeného JIM.
Vláda Petra Nečase (ODS) zatím v polovině dubna schválila čtyřstránkový dokument, který popisuje hlavní principy důchodové reformy. Mezi nimi je i to, že každá z bank umožňující nové penzijní připojištění bude nabízet čtyři fondy, které se budou lišit investičními profily, strukturou portfolia a souvisejícími riziky.
Má jít o dynamický, vyvážený, konzervativní i všeobecný fond, přičemž "všeobecný fond bude investovat výhradně do státních dluhopisů ČR, případně do přesně určených dluhopisů dalších zemí EU nebo OECD".
Podle informací čtvrtečních Hospodářských novin se zatím vede debata o to, jaké provozní náklady si budou moci jednotlivé typy fondů účtovat za správu peněz v nich uložených. Zatím má být shoda jen na všeobecném fondu, u kterého tyto náklady mají být maximálně 0,3 procenta.
Vláda by měla důchodovou reformu projednat do konce června letošního roku. Stávající principy zmiňují nutnost pro všechny lidi starší 35 let rozhodnout se ještě během druhé poloviny roku 2012, jestli nějaké peníze ze státního systému do soukromé sféry vyvádět budou, nebo ne. Podle Biskupa tento termín zůstává i v připraveném paragrafovém znění.
Starobní důchod z druhého pilíře má být po reformě vyplácený v jedné ze tří podob, které se budou lišit vztahem účastníka systému ke smrti. Na výběr bude důchod na 20 let, důchod do konce života, nebo výplata peněz ještě tři roky po smrti.
Možnost vyvádět peníze ze sociálního pojištění do soukromých fondů by měla začít podle představ vlády fungovat od začátku roku 2013.