Češi s měsíčními příjmy nad 30 tisíc hrubého většinou podporují penzijní reformu, podle řady z nich by však měla být přepracována tak, aby byla sociální citlivější. Zatímco s verzí schválenou Poslaneckou sněmovnou se ztotožňují tři z deseti bonitních Čechů, o čtyři procenta více lidí sice souhlasí s nutností reformy, zároveň však žádají její revizi.
O spoření do tzv. druhého důchodového pilíře (odvod tří procent ze sociálního pojištění do soukromých fondů) nemají podle průzkumu lidé zatím dostatek informací.
„Průzkum ukázal, že postoj lidí s nadstandardními příjmy k důchodové reformě je odlišný od postoje celkové populace. Tato skupina si uvědomuje nezbytnost reformy a většinově ji podporuje, i když k ní má často výhrady. Zároveň se však ukázalo, že lidé si stále málo uvědomují nezbytnost spoření ve druhém pilíři pro zajištění životní úrovně ve stáří a nemají pro rozhodnutí, zda svěřit či nesvěřit část prostředků do soukromých fondů, dostatek informací,“ komentoval hlavní analytik AWD ČR Tomáš Rampula.
O tom, že bude spořit do druhého důchodového pilíře, má zatím jasno čtvrtina bonitních Čechů (25 procent), naopak zhruba třetina (34 procent) o tom zatím neuvažuje. Největší skupinu (42 procent) tvoří podíl nerozhodnutých, kteří přiznávají, že jim chybějí informace nebo o spoření do druhého pilíře dosud nepřemýšleli.
AWD Česká republika se zabývá privátním finančním poradenstvím především pro klienty s nadstandardními příjmy. V současné době disponuje 16 poradenskými centry.