Umístění: Jižní Morava Ekonomika Lidé na jižní Moravě loni spořili na penzi o 22 % více než je průměr v ČR

Lidé na jižní Moravě loni spořili na penzi o 22 % více než je průměr v ČR

Brno, 9. ledna 2012 - Lidé na jižní Moravě si průměrně loni spořili na penzi 944 Kč měsíčně. Tato částka je o 174 Kč vyšší oproti celostátní průměrné hodnotě úložek na penzijní připojištění klientů Rentia, divize AWD ČR. Vyplývá to z aktuálních statistik za uplynulý rok 2011. Průměrný věk lidí, kteří si na jižní Moravě spoří na penzi, je 37 let. Je to o 3 roky méně, než činí republikový průměr.

duchodce250

 

Podle statistik Rentia, která se zabývá finančním poradenstvím v oblasti zabezpečení penze, je v regionu jižní Moravy průměrný věk klientů spořících na penzi 37 let. V rámci celé ČR jde o nejnižší hodnotu, průměrný věk klientů Rentia zde činí 40 let. Roste zde také průměrná měsíční úložka. Zatímco v roce 2010 si Jihomoravané spořili průměrně 670 Kč, loni si ukládali již 944 Kč.

„Mladší lidé, zvláště ti s vyšším vzděláním, zabezpečení na stáří nepodceňují. Začínají si spořit ihned, jakmile nastoupí do zaměstnání. O zajištění na stáří se však začíná intenzivně zajímat i starší generace,“ sdělil Martin Hajn, regionální ředitel divize Rentia. „Lidé si totiž stále více uvědomují potřebu zabezpečení na období důchodu. Spořenou částku proto postupně navyšují a aktivně se tak připravují na penzijní reformu, která vypukne v roce 2013,“ doplnil Hajn.

Klienti Rentia si v České republice průměrně spoří na penzi 770 Kč měsíčně. Nejvyšší částku si lidé ukládají v Praze a Středočeském kraji, kde se průměrná měsíční úložka pohybuje okolo 1 100 Kč, naopak nejmenší měsíční úložky klientů zaznamenala Rentia v severních Čechách a na severní Moravě. Zde si lidé měsíčně ukládají 520 Kč.

Podle statistik Ministerstva financí ČR si lidé za první tři kvartály loňského roku v rámci penzijního připojištění spořili průměrně 429 Kč. I přes regionální rozdíly si tedy klienti Rentia měsíčně ukládají na penzi vyšší částky, než je celorepublikový průměr všech penzijních fondů.

„Regionální rozdíly v našich statistikách odráží životní úroveň a výši průměrných příjmů v daných oblastech. Naši klienti si ale většinou uvědomují nutnost pravidelného spoření na penzi a ukládají si vyšší částky, než je zatím v České republice zvykem,“ uvedl Kamil Durčák, produktový manažer Rentia. „Lidé by si po celý produktivní věk měli na penzi odkládat zhruba 10 % svých příjmů,“ dodal.

(red)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci