Brno, 10. listopadu 2010 – Společnost FEI Company (Nasdaq: FEIC) se sídlem v USA rozšiřuje své zázemí v brněnském Technologickém parku a otvírá nové prostory.
Dlouhodobý růst významu brněnského závodu letos na jaře umocnilo oznámení přesunu výroby řady mikroskopů Small DualBeam™ z Eindhovenu v Nizozemí právě do Brna, což představuje přibližně 60 milionů USD ročního obratu, tedy asi 10 procent ročního globálního obratu celé společnosti. „Brněnský závod se tímto krokem stal nejvýkonnější jednotkou celé společnosti a díky tomu, a také s plánovaným dalším rozvojem FEI přestaly kapacity brněnského závodu dostačovat,“ říká Jiří Očadlík, Vice President Operations FEI (viceprezident výroby), a dodává: „Od dubna narostl počet zaměstnanců brněnské FEI o 60 a stále není finální. V současnosti tak nabízíme především seniorské pozice zaměřené na product engineering a další technické pozice.“
Projekt nové budovy se připravoval dva roky, samotná realizace pak včetně tendrů trvala přibližně šest měsíců. „Budovu jsme koncipovali tak, aby odpovídala potřebám dalšího rozvoje R&D (výzkum a vývoj) v Brně a naplňpovala své inovativní poslání vyjimečným kreativním designem,” vysvětluje Očadlík a doplňuje, že původní budova bude nyní více zaměřena na realizaci produktů a rostoucí poptávku. FEI takto může rozšířit portfolio výrobků, které v Brně produkuje, a zaměřit se ještě lépe na opakovanou výrobu, pružnou reakci na potřeby zákazníků a sloučení výrobků SEM (rastrovací elektronové mikroskopy) a SDB (nástroje FEI kombinující iontnová a elektronová záření) do jedné továrny. To povede k efektivnějšímu využití podobností jednotlivých modulů a blízkosti R&D těchto výrobků.
Celková investice do rekonstrukce budovy přišla na 1,5 milionu USD, část této sumy (asi 0,6 milionu USD) pak FEI získala z evropských strukturálních fondů.
O FEI:
Společnost FEI (Nasdaq: FEIC) je předním světovým výrobcem široké škály vědeckých přístrojů. Je špičkovým dodavatelem elektronových a iontově optických mikroskopů a nástrojů pro aplikace pracujících v nano-rozměrech, využívaných v průmyslovém a vědeckém výzkumu materiálů, biotechnologiích, vývoji polovodičů, průmyslu uchovávání dat, výzkumu přírodních zdrojů a v dalších oborech. Během své šedesátileté historie technologických inovací a vedoucí pozice v oboru společnost FEI stanovila standardy v oboru transmisních elektronových mikroskopů (TEM), rastrovacích elektronových mikroskopů (SEM) a produktů DualBeam™, které kombinují technologie SEM s fokusovaným iontovým svazkem (FIB). Zobrazovací systémy FEI umožňují 3D zobrazování, analýzu, úpravu a prototypování v rozlišeních menších, než je hodnota jednoho angströmu (jedna desetina nanometru). Společnost provozuje řadu technologicko-výzkumných center NanoPorts v Severní Americe, Evropě a Asii, kde dochází ke spolupráci mezi odborníky z celého světa. V roce 2009 dosáhl obrat společnosti FEI hodnoty 577 milionů dolarů. Společnost zaměstnává přibližně 1780 zaměstnanců a má obchodní a servisní pobočky ve více než 50 zemích po celém světě.