Umístění: Jižní Morava Ekonomika Investiční skupina Portiva koupila nákupní park v Ivančicích u Brna

Investiční skupina Portiva koupila nákupní park v Ivančicích u Brna

Ivančice, 5. ledna 2020 – Do portfolia české investiční skupiny Portiva přibyl nákupní park v jihomoravských Ivančicích. Za komplex o celkové prodejní ploše více než 5 000 metrů čtverečních zaplatila rakouské developerské společnosti Aventin zhruba 250 milionů korun. Financování bylo zajištěno kombinací vlastních a koinvestorskýchzdrojů a bankovního úvěru. Akvizice je součástí většího balíku nákupních parků, které Portiva s partnery postupně získá během příštích několika let. Celkem půjde o transakce za více než dvě miliardy korun.

retail park ivancice portiva

„Vstup do segmentu komerčních nemovitostí jsmeavizovali dlouhodobě. Nákupní parky a kancelářské budovy jsou z našeho pohledu zajímavé z hlediska dlouhodobé udržitelnosti, diverzifikace rizik i potenciálu trhu. Ivančice pak představují důležitý první krok, který předchází dalším objemově významně větším akvizicím,“ říká výkonný ředitel investiční skupiny Portiva Pavel Svoreň.

Ivančický nákupní park podle Svoreněsplňuje několik základních nároků, jež Portiva na tento typ komerčních nemovitosti ve svém portfoliu vždy klade. V první řadě se musí jednat o dominantní obchodní centrum pro dostatečně velkou spádovou oblast, ve které se navíc v nejbližší době nechystá výstavba konkurenčního projektu. Klíčová je také přítomnost filiálky významného potravinářského řetězce v okolí, kterým je v tomto případě Tesco. Ve všech případech se rovněž jedná o moderní komplexy mladší pěti let.

Výhodou nákupního parku v Ivančicích je navíc fakt, že je v současnosti plně obsazen 14 nájemci s dlouhodobými smlouvami na nejméně pět let. Kromě toho se o něj Portiva začala zajímat rovněž proto, že jsou jeho střechy osazeny fotovoltaickými panely o výkonu 180 kWp, a tak se dá řadit do kategorie takzvaných „zelených“ nemovitostí. Právě na ně a na obnovitelné zdroje energie se zaměřuje nový butikový fond, který Portiva spustila loni. Podle Svoreně se tak ivančický retail park dokonce může potenciálně stát součástí fondu.

Zatím se ale nová akvizice řadí do realitního pilíře skupinyPortiva. Tenby se vedle automotive, obnovitelných zdrojů a investičních fondů měl na jejích aktivech do budoucna podílet z více než jedné třetiny. Letos do tohoto pilíře, v němž už se nacházíjednakomerční budova v Brně, přibudou další nákupní parky z dvoumiliardového balíku. Portiva navíc jedná o vstupu do projektu kancelářské budovy, jež je nyní ve výstavbě v Brně. Kromě Prahy, Brna a dalších krajských měst v Česku se skupinanebrání budoucímu rozšiřování realitního pilíře ani prostřednictvím akvizic v zahraničí. Žádná konkrétní jednání v tomto směru ale nyní nevede.„V tuto chvíli jsme plně saturováni nákupy v Česku,“ uzavírá Svoreň.

Foto: Portiva


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript