Umístění: Jižní Morava Ekonomika Jedny z nejdražších nemovitostí jsou v Jihomoravském kraji, na byt by místní našetřili za 86 let

Jedny z nejdražších nemovitostí jsou v Jihomoravském kraji, na byt by místní našetřili za 86 let

Brno, 10. srpna 2021 – Podle aktuální analýzy Modré pyramidy našetří Češi na vlastní bydlení z průměrného platu za 56 let. Hned po Praze jsou na tom nejhůře v Jihomoravském kraji, kde by na místní byt spořili přibližně 86 let. Mají totiž nadprůměrně vysoké nájmy, zatímco mzdy jsou zde lehce pod průměrem. Řada z nich tak svou situaci řeší hypotékou – za její splátku zaplatí měsíčně v průměru jen přibližně o 4 tisíce více než za nájemné.

nakup domu hypoteka

 

Ceny nemovitostí za poslední rok vzrostly o 16 %, v porovnání s rokem 2015 pak dokonce o 77 %. „Nárůst cen je enormní a vymyká se průměru Evropské unie, který činí necelých 30 %. Růst cen nemovitostí je přitom rychlejší než růst mezd,“ uvádí k problematice Petr Bartoň, manažer obchodní sítě Modré pyramidy. Aktuálně by Češi na vlastní byt potřebovali 130 měsíčních platů, po odečtení nákladů na život by na byt spořili 56 let.

Druhé nejdražší byty jsou v Jihomoravském kraji
Podle kvartální analýzy Modré pyramidy tak Češi na vlastní bydlení z úspor nedosáhnou. Nejhůře jsou na tom hned po Pražanech obyvatelé Jihomoravského kraje – na vlastní nemovitost potřebují v průměru 137 průměrných jihomoravských mezd.

„Situaci v kraji vychyluje Brno, které jako druhé největší město má samozřejmě výrazně zvýšené náklady na život, které ale nejsou vyváženy stejně navýšenými mzdami,“ uvádí Lukáš Šlampa, manažer obchodní sítě Modré pyramidy v Jihomoravském kraji. Mzdy zde nedosahují ani celorepublikového průměru a činí 36 045 Kč. Nájmy zde jsou naopak nadprůměrné, 13 800 Kč, a jsou tak největší položkou na výdajovém listu obyvatelů Jihomoravského kraje. Od mzdy je navíc kromě nájmu třeba odečíst i další nezbytné náklady na život, jako jsou potraviny, ošacení, dopravné či energie.

„I když si obyvatelé Jihomoravského kraje odpustí kulturu, vzdělávání i dovolenou, na spoření na koupi nemovitosti jim nezbyde dost peněz. Po odečtení nezbytných životních nákladů mohou z průměrného platu spořit necelých 5 tisíc korun,“ dodává Lukáš Šlampa. V ideálním případě by si tímto způsobem lidé v Jihomoravském kraji na zdejší vlastní byt šetřili 86 let.

Vlastní byt jedině s hypotékou
Aby si Brňané mohli koupit vlastní bydlení, půjčují si. „Zájem o hypotéky vzrostl jen mezi našimi klienty meziročně asi o třetinu. Napomohly tomu nízké úrokové sazby i omezení pohybu, které řadu Čechů přimělo více se zabývat právě bydlením. Rostoucí trend už ale nyní nelze očekávat, trh patrně dosáhl vrcholu a zájem o hypotéky se ustálí,“ upřesňuje Petr Bartoň. Za hypotéku na měsíční splátce obyvatelé Jihomoravského kraje zaplatí asi 18 tisíc korun, tedy přibližně o 4 tisíce korun více než za nájem.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci