Umístění: Jižní Morava Ekonomika Jihomoravský kraj, MUNI a VUT představilI své investiční plány na rok 2024

Jihomoravský kraj, MUNI a VUT představilI své investiční plány na rok 2024

Brno, 31. ledna 2024 - Nová základna pro letecké záchranáře, výstavba 19 fotovoltaických elektráren, chráněné bydlení nebo dostavba areálu fakulty informatiky. Jihomoravský kraj, Masarykova univerzita (MU) a Vysoké učení technické v Brně (VUT) ukázaly své největší investiční plány. Šestý ročník představení investičních akcí pro dodavatele stavebních a projekčních prací a souvisejících služeb uspořádal Jihomoravský kraj poprvé s partnery, se kterými dlouhodobě spolupracuje na poli veřejných zakázek – Masarykovou univerzitou a Vysokým učením technickým. Na společném setkání, konaném 30. ledna 2024 v brněnském VIDA! science centru, vyjmenovali zástupci třech organizací desítky projektů v hodnotách stovek milionů korun.

kraj predstavil investicni projekty

 

„Cílem kraje je aktivně rozvíjet veškeré oblasti s důrazem na zdravotnictví, školství, sociální oblast nebo sportovní vyžití. Vítáme spolupráci s kvalifikovanými dodavateli, kteří nám zajistí dosažení našich plánů. Před sebou máme 52 projektů za více než 2,5 miliardy korun včetně DPH. Nejsou do nich započítány investice do silnic,“ okomentoval akci krajský radní pro investice Vladimír Šmerda.

Celkem 32 projektů za 750 milionů korun mají ve svých plánech krajské příspěvkové organizace, zbytek z plánované sumy jsou vlastní krajské akce, kterých je 20 a jsou v celkové hodnotě za zhruba 1,8 miliardy. „K desítce nejvýznamnějších investičních akcí patří výstavba technického zázemí a parkoviště pro krajské záchranáře v hodnotě 261 milionů korun, stavba nové základny pro letecké záchranáře za 152 milionů korun, obnova S-centra v Hodoníně za 464 milionů korun, všechno včetně DPH, výstavba 19 fotovoltaických elektráren na budovách ve vlastnictví kraje, domovy pro osoby se zdravotním postižením v Kunštátě a Pršticích, chráněné bydlení ve Strážovicích a Letovicích nebo stavba cyklostezek a transbordéru přes řeku Moravu,“ vyjmenoval Šmerda.

Další třicítku investičních akcí v předpokládané hodnotě 1,4 miliardy korun včetně DPH pro rok 2024 ukázala ve své prezentaci Masarykova univerzita. Veřejné zakázky se týkají stavebních prací a dodávek například na vestavbu pavilonu A8 na Kampusu MU v Bohunicích, opravu střechy po krupobití na kolejích Vinařská, opravu fasády rektorátu, dostavbu areálu fakulty informatiky MU, rekonstrukci pavilonu C03 v bohunickém kampusu či strategického projektu univerzity s názvem MUNI BioPharma Hub. „Rádi jsme přijali pozvání na tuto akci, na které jsme se poprvé potkali v tomto složení, tedy ve spolupráci s Jihomoravským krajem a VUT v Brně. Jednou z našich priorit je transparentní představení našich plánů s cílem připravit trh na tyto zakázky, přilákat kvalitní firmy, které díky soutěži nabídnou nejen kvalitní zpracování, ale také akceptovatelnou cenu,“ uvedla kvestorka Masarykovy univerzity Marta Valešová.

Vysoké učení technické v loňském roce proinvestovalo 300 milionů korun. Nejvýznamnější akcí byla rekonstrukce a modernizace tří výukových objektů v areálu Fakulty strojního inženýrství (FSI) VUT. „V rámci projektu byly rekonstruovány výukové, laboratorní a kancelářské prostory, které tvoří zázemí ústavů umístěných v objektu fakulty. Vedle stavebních úprav byly do budov doplněny systémy vzduchotechniky, chlazení a slaboproudé systémy odpovídající současným požadavkům na moderní provoz a správu budov. Vzniklo také nové zázemí pro studenty k odpočinku či studiu s mobiliářem, který si mohou sami dle potřeb upravovat,“ přiblížil hlavní přínosy rekonstrukce Petr Marvan, vedoucí Investičního odboru VUT.

Další dvě budovy v areálu FSI čekají dílčí stavební úpravy v průběhu roku 2024. Ve stejném roce proběhne také rekonstrukce obálky budovy studentských kolejí na ulici Purkyňova. „Vybrané investiční akce hodnotíme na VUT pomocí metody Best Value Approach. Díky ní se VUT daří oslovovat zhotovitele investičních záměrů, kteří nabízejí potřebnou míru odbornosti, a současně eliminovat mimořádně nízké nabídkové ceny,“ vysvětlil Martin Vyklický, vedoucí Odboru veřejných zakázek VUT. Využití metody v českém prostředí veřejných zakázek přiblížil na setkání s dodavateli ve VIDA!

Prostor dostalo i představení dokončených nebo již probíhajících staveb – mezi největší krajské akce patří šest modernizovaných výjezdových základen záchranné služby, odborný léčebně-rehabilitační ústav Sanatorium Pálava v Pasohlávkách s celkovou výší investice 784 milionů korun včetně DPH, Gymnázium Pionýrská nebo nová podoba Gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice ve Vyškově za 65 milionů korun.

Zdroj a foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci