Umístění: Jižní Morava Ekonomika Průzkum: Tři čtvrtiny českých firem aktivně nepracují s talenty

Průzkum: Tři čtvrtiny českých firem aktivně nepracují s talenty

ruce-odstoupeni_od_smlouvy250Praha, 10. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Celkem tři čtvrtiny firem v České republice nemá speciální program pro rozvoj a řízení talentů. Vyplývá to z průzkumu pro personální společnost Robert Half International, o kterém firma blíže informovala ve čtvrtek.

Oproti ostatním zemím, kde výzkum probíhal, je tak v České republice suverénně nejmenší počet firem, které se řízením talentů zabývají aktivně. Nejvíce s talenty firmy pracují v Brazílii (50 procent), Švýcarsku (46 procent), Dubaji (45 procent) a Francii (45 procent). Podobně jsou na tom také v Lucembursku (44 procent), Nizozemí (43 procent), Belgii (42 procent) a Itálii (40 procent). Naopak méně se s talenty pracuje u našich nejbližších sousedů, tedy v Rakousku (38 procent) a Německu (34 procent).

"Aktivní vyhledávání talentů a práce s nimi je klíčová pro management každé společnosti. Z hlediska konkurenceschopnosti je totiž získání a udržení talentovaných zaměstnanců podmínkou dlouhodobého úspěchu firmy," uvedl Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half International pro Českou republiku.

Z výzkumu dále vyplynulo, že více než tři čtvrtiny firem v ČR (78 procent) nezaznamenaly zvýšený zájem o práci s talenty. Opakem je Brazílie, kde naopak tři čtvrtiny respondentů ve svých firmách pozorují zvýšený zájem o práci s talenty.

"Důvody, proč u nás firmy v porovnání se zahraničím aktivně nepracují s talenty, mohou být různé," sdělil Křížek. "Firmy se v současné době orientují spíše na krátko až střednědobé cíle. Oproti tomu výsledky práce s talenty přicházejí až v dlouhodobém horizontu a jsou navíc podmíněny tím, že se jedná o kontinuální proces," vysvětlil.

Pokud mají firmy program na řízení talentů, zaměřují se spíše na udržení a rozvoj stávajících zaměstnanců (64 procent) než na nábor nových talentů (30 procent). Podle oslovených manažerů a manažerek by měl být talent technicky zdatný (21 procent), s inovačním způsobem myšlení (20 procent), loajální (18 procent) a vysoce produktivní (16 procent). V České republice patří mezi nejčastější kritéria vysoká produktivita (29 procent), inovační způsob myšlení (25 procent) a technické dovednosti (18 procent).

Na otázky týkající se pracovního trhu odpovídalo přes 2525 manažerů a manažerek, z toho více než 200 v ČR. Další země zastoupené v průzkumu jsou: Rakousko, Belgie, Brazílie, Dubaj, Francie, Německo, Itálie, Lucembursko, Švýcarsko a Nizozemí.

Libor Popela

Víno z blízka