Umístění: Jižní Morava Ekonomika Řežábek (ČNB): Pokud jde o sazby, česká ekonomika potřebuje stabilitu

Řežábek (ČNB): Pokud jde o sazby, česká ekonomika potřebuje stabilitu

businessman-ruce250Brno, 26. října 2011 (MEDIAFAX) - Pokud jde o případnou změnu základní úrokové sazby, česká ekonomika potřebuje podle člena bankovní rady České národní banky (ČNB) Pavla Řežábka především stabilitu a pevnou kotvu. Vrchní ředitel ČNB to uvedl ve středu v Brně na odborné konferenci.
 

Na dotaz, zda česká ekonomika potřebuje v současné době snížení základní úrokové sazky, bankéř sdělil: "Česká ekonomika potřebuje především stabilitu, pevnou kotvu a příliš velké změny, které mohou nastat v jakékoliv oblasti, které mohou ovlivnit ekonomiku, mohou být na druhé straně i negativní," uvedl Řežábek.

"Jestliže by došlo k jakémukoliv pohybu sazeb, má to samozřejmě vliv i na kurz, a to celé rozpohybuje i další makroindikátory. A to samo o sobě je také třeba zvažovat při jakýchkoliv změnách sazeb. Musím připomenout, že základem je cenová stabilita," uvedl bankéř.

Při posledním hlasování ve druhé polovině září všech sedm členů bankovní rady hlasovalo pro ponechání limitní úrokové sazby pro dvoutýdenní repo operace na úrovni 0,75 procenta.

Od 8. února 2008 ČNB srazila základní úrokovou sazbu z tehdejších 3,75 procenta v osmi krocích o 300 bazických bodů na rekordně nízkou úroveň 0,75 procenta. Naposledy ji snížila 6. května 2010, od té doby ji už jedenáctkrát za sebou ponechala beze změny. Naopak k poslednímu zvýšení (o 0,25 procentního bodu) se odhodlala 7. února 2008.

Libor Popela

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci