Umístění: Jižní Morava Ekonomika Kraj chce podpořit ekonomicky znevýhodněné oblasti jižní Moravy

Kraj chce podpořit ekonomicky znevýhodněné oblasti jižní Moravy

Brno, 7. dubna 2022 - Jihomoravský kraj chystá plán pro podporu hospodářsky znevýhodněných částí regionu. Záměr vytvořit Hospodářskou strategii kraje se zaměřením na znevýhodněné území je výsledkem jednání Rady pro rozvoj lidských zdrojů, která se na plánu usnesla na svém na konci března. Cílem je zhodnocení vývoje a současného stavu krajské ekonomiky v souvislosti s externími vlivy.

jizni morava vinice vesnice

 

„Vznikne souhrnný přehled o stavu hospodářství našeho kraje a označení ohrožených území z hlediska rozvoje hospodářství. Jedná se o klíčový plán pro podporu aktivit v oblasti vzdělávání, ale i podnikání,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast vzdělávání a strategii chytrého regionu Jiří Nantl, který je předsedou Rady.

Hospodářsky deprivovaných území jsou jedním z největších problémů v České republice. Dochází zde k úbytku obyvatel, jejich stárnutí a zvyšujícímu se podílu nezaměstnaných osob. Jako nejvíce hospodářsky znevýhodněné správní území obcí II. typu se dle hodnocení SRJMK 2021+ ukázaly Vranov nad Dyjí, Kyjov, Veselí nad Moravou a Velkou nad Veličkou. Nejlépe v hodnocení dopadly Kuřim, Šlapanice a Židlochovice. „Obecně můžeme říct, že území v rámci brněnské aglomerace jsou na tom nejlépe. Naopak se zvyšující se vzdáleností od krajského města se problém rozrůstá. Jihomoravský kraj však není jen Brno, ale i vzdálenější části regionu, a proto na jejich rozvoji budeme pracovat,“ dodává Nantl.

Pro vytvoření kompletní strategie bude vytvořena pracovní skupina, kterou budou tvořit zástupci zodpovědní za vzdělávání, regionální rozvoj a inovace, ale i hospodářské komory, CzechInvest, Svaz průmyslu a obchodu a další. Strategie naváže také na dílčí už zahajované aktivity, jakými jsou vytváření podpory začínajících podnikatelů v mikroregionech nebo například letos provedená fúze dvou odborných škol do kyjovské polytechniky.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci