Umístění: Jižní Morava Ekonomika Nejlepším místem pro život je Zlínský kraj. Jihomoravský kraj má bronz

Nejlepším místem pro život je Zlínský kraj. Jihomoravský kraj má bronz

palava panorama4Brno, 30. listopadu 2021 – Zlínský kraj má celkově výborné podmínky pro život, a dokázal tak zazářit v jedenáctém ročníku srovnávacího výzkumu Místo pro život. V něm analytická agentura Datank hodnotí data získaná z nezávislých zdrojů a údaje z průzkumu prováděného mezi 2 320 obyvateli. Na stříbrnou příčku se vyhoupl Kraj Vysočina, bronz získává Jihomoravský kraj.

 

Na Zlínsku je bezpečno, škol je ale málo
Lidé jsou ve Zlínském kraji s prostředím, v němž žijí, velmi spokojeni. Objektivně se zde mohou ve srovnání s ostatními regiony cítit především bezpečně. Počty trestných činů v přepočtu na 1000 obyvatel jsou zde velmi nízké. Data vyhodnocovaná v rámci výzkumu ukazují, že studenti rádi využívají místní soukromé i veřejné vysoké školy. Atraktivita vysokých škol počítaná podílem studentů studujících na vysokých školách ve svém kraji je v České republice vůbec nejvyšší. Na Zlínsku je rovněž velmi nízká nezaměstnanost.

Skvělých výsledků region dosahuje, také pokud jde o počet lůžek v zařízeních sociálních služeb v přepočtu na 1000 obyvatel či kapacitu zařízení pro seniory, v kraji je rovněž dostatek zubařů i lékáren. Průměrných hodnot při celorepublikovém srovnání Zlínský kraj dosahuje, pokud jde o produkci komunálního i podnikového odpadu v přepočtu na obyvatele. Obdobné je to se sběrem papíru, plastu, skla nebo elektroodpadu, tedy s recyklací odpadu. Na průměrné úrovni je dále i kapacita čističek odpadních vod nebo množství pošt. Průměrná je na Zlínsku i naděje na dožití žen i mužů. Zlepšit by si zasloužila oblast školství, a to především ve smyslu navýšení kapacit. Počet dětí ve třídách základních škol je zde vůbec nejvyšší. Na chvostu kraj je, také pokud se jedná o spolkovou činnost. Nejrůznějších sdružení, nadací a obecně prospěšných společností je tu opravdu málo. Počtem železnic, dálnic i rychlostních komunikací se kraj také příliš chlubit nemůže.

„Cena patří všem, kteří pro Zlínský kraj dělají a dělají v něm krásné věci. Je to ocenění naší společné práce, nejenom zástupců kraje, ale všech, kteří v kraji žijí. Náš kraj je tak specifický, že každý, kdo náš kraj trochu pozná, tak si ho musí zamilovat,“ říká hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Jihomoravský kraj ekonomicky šlape, pozor ale na silnicích
Moravská metropole je přirozeným centrem průmyslu, obchodu i služeb, ale nezaostává ani region jako celek. Pokud jde o hrubý domácí produkt na obyvatele nebo celkový podíl kraje na celorepublikovém HDP, dosahuje Jihomoravský kraj skutečně skvělých výsledků. Ruku v ruce s tím jde vysoká průměrná mzda i čistý příjem na jednoho člena domácnosti. Životní prostředí zde přitom tolik netrpí lidskou činností, alespoň o tom svědčí vysoce podprůměrný součet emisí, stejně jako velmi nízká produkce komunálního odpadu v přepočtu na obyvatele. Na skvělé úrovni je v kraji oblast zdravotnictví, lékařů i zubařů je zde dost, stejně jako lékáren a nemocničních lůžek.

Subjektivně jsou lidé s podmínkami pro život na jižní Moravě spokojeni. Pouze průměrných výsledků Jihomoravský kraj dosahuje, pokud se jedná o objasněnost trestných činů, nutno dodat, že i pokud jde o počty policistů. Také počty žáků ve třídách základních škol jsou přiměřené. Ani rozvoj infrastruktury nezaznamenává výrazné výkyvy, o čemž svědčí průměrné počty vydaných stavebních povolení, pokrytí rychlým internetem i třeba počet minipivovarů Daleko větší pozornost by zasluhovala bezpečnost na silnicích. Počet usmrcených na 100 kilometrů silnic je tu v rámci celé České republiky vůbec nejvyšší, u nehod s úrazem to není o moc lepší. Jistě tomu příliš neprospívá vysoký počet vozidel v přepočtu na obyvatele. Ceny bytů jsou zde vysoké, kapacita sociálních zařízení naopak nízká.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci