"Na rozdíl od EU, která se kvůli krizi propadla na úroveň roků 2003 a 2004 a USA, kde se ekonomika dostala na úroveň roku 2005, se české HDP dostalo jen na úroveň roku 2007. Během několika kvartálů se tak česká ekonomika dostane na předkrizovou úroveň," odhaduje Singer.
Se svou prognózou vystoupil guvernér ČNB na setkání světových ekonomických expertů s elitou českého ekonomického prostředí Forecasting Dinner 2011 pořádaném Czech CFA Society.
Hlavním řečníkem letošního devátého ročníku této akce byl Louis Boulanger, zakladatel investiční poradenské firmy Louis Boulanger Now Limited z Nového Zélandu, který ve svém projevu vyzdvihoval návrat důležité role zlata.
"Zlato si opět nachází cestu zpět do našeho peněžního systému, ať se nám to líbí nebo ne. Pro vývoj společnosti je to pozitivní signál, ačkoli ve finančnictví se pro něj těžko hledá porozumění. Bez zlata jako základu měny jsme fungovali skoro 40 let a svět postupně dochází ke zjištění, že naše měrné a účetní jednotky, tedy národní měny, nejsou dost spolehlivé. Současnou světovou finanční krizi tak můžeme popsat jako dluhovou krizi. Její pravou podstatou je ovšem krize měnová," řekl Boulanger.
Velvyslanec pro Českou republiku při OECD Karel Dyba pak soudí, že euro přežije, "pokud ovšem němečtí daňoví poplatníci neřeknou ‘ne’". Riziko obávaného dvojitého propadu ("double dip") je podle Dyby už zažehnáno. "Světová ekonomika bude zřejmě pokračovat v oživení, byť nerovnoměrném, odlišně v jednotlivých regionech. Inflační tlaky však budou v rozvíjejících se ekonomikách i nadále sílit," poznamenal Dyba.