V meziročním srovnání se ale důvěra v tuzemskou ekonomiku zlepšila o 6,5 bodu. "Naše ekonomika vystupuje z období hospodářské recese. Ovšem tento výjezd bude pozvolný a bude provázený výkyvy," řekl analytik Svazu průmyslu a dopravy Dominik Vraňák. To potvrzují i údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ). Lidé totiž podle průzkumu ČSÚ očekávají v příštích třech měsících zpomalení tempa růstu výrobní činnosti a mírné snížení zaměstnanosti. Také očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou nižší než v únoru.
Důvěra v český průmysl se v březnu meziměsíčně snížila o tři body. Oproti nízkým hodnotám v březnu 2010 je ale o 14,3 bodu vyšší. "Pro průmysl je rozhodujícím faktorem vývoj vnější poptávky, která už není tak výrazně limitujícím faktorem jako v loňském roce. To ale nesnižuje míru nejistoty dalšího vývoje zahraniční poptávky, která se oproti únoru snížila," vysvětlil Vraňák.
To, jak se bude dařit průmyslu a celé ekonomice, je podle něj dáno několika klíčovými faktory. "Z krátkodobého hlediska bude mít rozhodující roli poptávka a růst cen vstupů. Ze střednědobého hlediska bude podstatné, zda vládní reformy dokážou přispět ke zlepšení podnikatelského prostředí, týká se to i zpružnění trhu práce, výraznější podpory technického vzdělávání a efektivní podpory výzkumu a vývoje," odhadl Vraňák s tím, že vláda by měla chystaná opatření posuzovat z hlediska dopadů na konkurenceschopnost a růst hospodářství. "Bez toho nelze snížit deficit veřejných rozpočtů," dodal Vraňák.
Svaz průmyslu a dopravy ČR je největším zaměstnavatelským svazem v Česku. Posláním této dobrovolné, nestátní organizace, nezávislé na vládě, politických stranách a odborech, je ovlivňovat hospodářskou a sociální politiku vlády a působit na vytváření optimálních podmínek pro podnikání. Hájí zájmy zaměstnavatelů v evropských a mezinárodních organizacích, zejména jako člen vlivného evropského svazu zaměstnavatelů BusinessEurope