Umístění: Kultura Folklor a vinařství

Vydejte se pěšky či na kole po vinařských stezkách Modrých Hor

rodina cykliste stezkaBrno, 9. května 2016 - V sobotu 14. května startuje ve Velkých Pavlovicích další putování po Moravských vinařských stezkách. Májové putování okolím Modrých hor nabízí tři trasy pro cyklisty nebo pěší, které vedou vinařskými lokalitami Modrých Hor a cestou nabízí mnoho zastávek u vinařů nebo jiných místních zajímavostí.

Mrazy poškodily až 40 procent vinic, škoda dosáhne minimálně miliardy

vino vinice zima mrazBrno, 5. května 2016 - Rozsah škod na letošní úrodě hroznů po nečekaných mrazech v minulém týdnu a možná opatření byly hlavním tématem jednání hejtmana Michala Haška a prezidenta Svazu vinařů Tibora Nyitraye v úterý 3. května. Podle prvotních informací jsou škody v některých lokalitách extrémní.

Odborníci právě hodnotí finalisty soutěže Vinařství roku

vinarstvi rokuBrno, 3. května 2016 - Ve dnech 3.–4. května budou odborníci hodnotit devítku vinařských společností, které se letos ucházejí o titul Vinařství roku. Porota si během dvou dnů prohlédne jednotlivá moravská vinařství a rozhodne, kdo se 2. června v Brně stane vítězem v kategorii malé, střední a velké vinařství.  Absolutního vítěze soutěže, kterou již 7. rokem vyhlašuje Svaz vinařů ČR, potom spoluurčí svými hlasy veřejnost.

Kraj podpoří vinaře a vinohradníky šesti miliony korun

vino vinohrad vinice modre hroznyBrno, 25. dubna 2016 - Pět milionů korun jako dotace Vinařskému fondu a milion korun  rozdělených v rámci dotačního programu Podpora vinařství a vinohradnictví v Jihomoravském kraji. Takovou podporu vinařství a vinohradnictví na jižní Moravě schválilo krajské zastupitelstvo 21. dubna.

Letošní putování Ze sklepa do sklepa mělo rekordní počet účastníků

ze sklepa do sklepa velke biloviceVelké Bílovice, 5. dubna 2016 - Všichni vinaři ve Velkých Bílovicích otevřeli v sobotu 2. dubna již pojedenácté své sklepy. V jeden den navštívilo největší vinařskou obec celkem 6252 účastníků, což je téměř o tisícovku více než loni. Rekordní byla také spotřeba, která letos pokořila hranici deseti tisíc vypitých lahví vína. Milovníci vína dorazili nejen tuzemští, ale tradičně i z Rakouska, Polska a Slovenska.

Nejlepší odrůda ročníku 2015 na Velkobílovicku je Ryzlink vlašský

ryzlink vlassky velke biloviceVelké Bílovice, 15. března 2016 – Odrůdou roku 2015 ve Velkých Bílovicích, největší vinařské obci u nás, se stal Ryzlink vlašský. Spolek velkobílovických vinařů ho vyhlásil za krále uplynulé sklizně po tajném hlasování. „Ryzlink vlašský je pozdější odrůda a má i v tak teplém ročníku jako byl 2015 dostatek kyselinky a svěží ovocitost,“ vysvětlil mluvčí Spolku Velkobílovičtí vinaři Stanislav Hrabal.

Mikulov zve na sobotní zámeckou výstavu vín

vino sudy kostMikulov, 9. března 2016 - Mikulovský zámecký sál bude tuto sobotu 12. března patřit všem příznivcům vína. Konat se zde bude tradiční výstava vín mikulovské vinohradnické podoblasti. Pořadatelé z vinařského spolku Moravín Mikulov počítají opět s hojnou účastí a všichni návštěvníci se mohou těšit na pestrou nabídku vín. Hodnocení všech 647 vzorků vín nejenom z Moravy, ale i ze sousedního Rakouska a Chorvatska proběhlo uplynulou sobotu.

Výzkum: Češi o víně vědí čím dál více a preferují zejména kvalitu

vino degustace sommelier kvalita nvcBrno, 1. března 2016 - Nejnovější průzkum Vinařského fondu potvrdil jasnou preferenci moravských a českých vín u spotřebitelů, ti naše vína vnímají ve srovnání se zahraniční konkurencí jako kvalitnější. Významný dopad na spotřebitelské vnímání tuzemských vín měly také loňské kampaně na podporu moravských a českých červených vín, Svatomartinských vín a informační kampaň zaměřená na značení vín z České republiky na záklopkách hrdel lahví.

Vinaři se již za pár dní utkají v řezu vinné révy

vinice reva sudČejkovice, 9. února 2016 - Za necelé dva týdny proběhne již 12. ročník Mistrovství ČR v řezu révy vinné, kterou pořádá Svaz vinařů ČR ve spolupráci se společností BS vinařské potřeby. Letos se dějištěm tohoto netradičního vinohradnického klání stanou Čejkovice, druhá největší vinařská obec v ČR. Soutěž se bude odehrávat v areálu jednoho z minulých vítězů - Vinařství Škrobák, kde se v pátek 19. února setkají přihlášení vinaři, aby představili své umění a zručnost při řezu révy vinné odborné porotě.

Salon vín 2016 ve Valticích se otevřel veřejnosti

salon vin cr valticeValtice, 1. února 2016 – Poslední lednová sobota ve Valticích patřila vínu – v degustační expozici, situované v historickém sklepení zámku Valtice, se představilo sto nejlépe hodnocených moravských a českých vín v soutěži Salon vín – národní soutěž vín ČR. Po celý rok zde budou mít návštěvníci možnost získat informace o našich nejlepších vínech a zároveň je i ochutnat ve volné nebo sommelierem řízené degustaci.

Strana 8 z 44