Umístění: Kultura Folklor a vinařství

Vinaři měli loni medailové žně, hlavně díky ročníku 2015

vino sklenicka zatisi cerveneBrno, 16. ledna 2017 - Kvality ročníku 2015 vyzdvihovali vinaři i sommeliéři už krátce po sklizni, ale až ostré srovnání s konkurencí nejlepších světových vín definitivně potvrdilo, že jde o ročník výjimečný. V loňském roce totiž získali naši vinaři na mezinárodních soutěžích úctyhodných 645 medailí a 446 z nich zařídila právě vína ročníku 2015. Zahraniční účast ve většině případů finančně podpořil Vinařský fond a organizačně se na ní podílelo Národní vinařské centrum.

K syslům na vinici jsou přátelská i 4 vinařství v Hnanicích

sysel trava na viniciHnanice, 29. listopadu 2016 – Čtyři vinařství z Hnanic byla v pondělí 28. listopadu oceněna zlatou známkou Sysli na vinici. Tu získávají vinaři za to, že na svých vinicích vytváří vhodné prostředí pro sysla obecného. Osud tohoto dnes kriticky ohroženého druhu závisí právě na způsobu hospodaření na vinicích. Nákupem vína se zlatou známku „Sysli na vinici“ mohou lidé podpořit vinaře, kteří syslům pomáhají.

Moravští vinaři přivážejí z Hong Kongu 20 medailí

Vino lahev soudek zatisiBrno, 16. listopadu 2016 - Moravští a čeští vinaři přivážejí celkem 20 medailí ze soutěže Hong Kong International Wine & Spirit Competition. V konkurenci vín z celého světa v tvrdém asijském prostředí získali 7 stříbrných a 13 bronzových medailí. Výrazně se na soutěži dařilo našim šumivým vínům, která získala celkem 6 medailí (2 stříbrné a 4 bronzové).

Průzkum: Značení původu na našich vínech funguje

Vino hrozny lahve1Brno, 15. listopadu 2016 - Už druhým rokem naši vinaři značí hrdla lahví logem v podobě skleničky v národních barvách a spotřebitelé toto značení také vnímají. Podle aktuálního průzkumu Vinařského fondu vzrostlo meziročně povědomí o tomto značení na dvojnásobek. Letos jej zaznamenalo už bezmála 40 % respondentů. Vysoká znalost, respektive takto skokový nárůst, v krátké době od zavedení značení svědčí o tom, že tato forma prezentace původu vína velmi dobře funguje.

Svatomartinská vína obsadí centrum Znojma

svatomartinske vino foto krystof turekZnojmo, 8. listopadu 2016 - Nová vína ročníku 2016 budete moci opět ochutnat i v samotném centru Znojma, a to v symbolickém termínu na svatého Martina, tedy 11. listopadu, kdy pro návštěvníky Znojemská Beseda připravila jednodenní Slavnosti Svatomartinských a mladých vín. Slavnosti se uskuteční v přízemních prostorách Minoritského kláštera a Rajské zahrady Jihomoravského muzea ve Znojmě na ulici Přemyslovců, které otevřou své brány v 11 hodin.

Vinaře při sklizni brzdí deštivé počasí, hrozny však zůstávají zdravé

vino hrozen sklizen ruka modreVelké Bílovice, 18. října 2016 - Sklizeň hroznů letos na Moravě přibrzdí deště. Ve skvělé formě už dorazily ke zpracování odrůdy Müller Thurgau, Rulandské šedé nebo Modrý Portugal. Zatímco však v září získali vinaři náskok díky teplému počasí, kdy hrozny rychleji dozrávaly a práce jim šla od ruky, mokro na začátku října jejich činnost zase přibrzdilo. Někde se proto bude sklízet ještě dalších čtrnáct dní.

Do otevření Svatomartinských vín zbývá poslední měsíc

svatomartinske vino 2014 krystof turekBrno, 11. října 2016 - Přesně za měsíc se s charakteristickým zvukem začnou po celé zemi otevírat první láhve Svatomartinských vín. I přes tři jarní mrazivé dny, které se podepsaly na letošní úrodě, nás čeká velmi zajímavý ročník. Poprvé jej budeme moci ochutnat tradičně 11. 11. 2016. Letošní svátek všech milovníků vína připadne na pátek, což dává možnost strávit příjemný prodloužený víkend se Svatomartinským na náměstí, v restauracích, vinárnách či jinde.

Moravští vinaři přivezli 8 zlatých a 11 stříbrných medailí z MUNDUS vini

bile vino sklenice zatisi lahevBrno, 3. října 2016 - Jedna z nejpřísněji hodnotících světových vinařských soutěží MUNDUS vini ocenila moravské vinaře 8 zlatými a 11 stříbrnými medailemi. Účast vín z České republiky finančně podpořil Vinařský fond a organizačně ji zajistilo Národní vinařské centrum. Více než 4300 vín z 38 zemí světa hodnotilo v německém Neustadtu 150 odborníků z oboru vinařství.

Moravští vinaři získali přes 250 medailí na největší světové soutěži vín

vino vinari videnVídeň, 27. září 2016 - Největší světová soutěž vín, AWC Vienna přinesla moravským vinařům 60 zlatých, což je více než dvojnásobek už tak úspěšného loňskému ročníku. Stříbrných medailí obdrželi 191 a 55 vín získalo ocenění dobré kvality („Seal of Approval“). Mezi nejúspěšnější patří Vinselekt Michlovský, kam putuje vedle 19 stříbrných a 7 ocenění kvality dokonce 10 zlatých medailí. Účast našich vinařů proběhla za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra.

Tradiční znojemské vinobraní nabídne bohatý třídenní program

znojemske historicke vinobrani krystof turekZnojmo, 13. září 2016 - Znojemské historické vinobraní je největší akcí svého druhu v naší republice. Na návštěvníky čeká třídenní multižánrový program na jedenácti scénách, výborné znojemské víno a burčák, velkolepý historický průvod, rytířské turnaje a mnoho dalšího. Kdo chce zažít jedinečnou oslavu vína a historie, ať 16.–18. září zamíří do Znojma!

Strana 9 z 47