Umístění: Kultura Folklor a vinařství

Centrum Excelence ve Valticích má zelenou, kraj podpoří vinaře

vino degustace degustatorValtice, 15. prosince 2015 - Dvoupodlažní budova se zázemím pro vinaře, malý park s vinicemi a naučnou vinařskou stezkou. Tak bude vypadat Centrum Excelence ve Valticích. Radní Jihomoravského kraje na svém čtvrtečním jednání dali zelenou zahájení zadávacího řízení. Celkové náklady se pohybují ve výši kolem 34 milionů korun. Jihomoravský kraj je jediným zřizovatelem vinařské školy v České republice, a protože se na jeho území nachází přes 95 % všech vinic a vinohradů, je pro něj vznik centra prioritou.

Ledové víno by mohlo završit výtečný ročník, čeká se jen na pořádný mráz

ledove vino velke biloviceBrno, 8. prosince 2015 - Moravští vinaři v těchto dnech s napětím vyhlížejí mráz. Ledové víno, které se obvykle sklízí od začátku ledna, by mohlo udělat zlatou tečku za letošní skvělou sezónou. Hrozny jsou zdravé a prakticky připravené ke sklizni. Jediné, co zatím chybí, je pořádný mráz. Dlouhodobá předpověď na leden příštího roku dává naději, že ledové víno vznikne. Příští týdny ale budou napínavé.

Moravští vinaři přivážejí z Číny 17 medailí

Vino lahev soudek zatisiBrno, 10. listopadu 2015 - Moravští vinaři přivážejí celkem 17 medailí hned ze dvou soutěží - China Wine & Spirits Awards a Hong Kong International Wine & Spirit Competition. Z Hong Kongu vezou naši vinaři 16 medailí a ze soutěže China Wine & Spirits Awards se mohou pochlubit jednou, ale zato zlatou medailí.

Svatomartinské akce na jižní Moravě v roce 2015

svatomartinske vino 2015 svatomartinske akce jizni moravaBrno, 9. listopadu 2015 - Ve středu 11. listopadu se po celé jižní Moravě otevřou první lahve letošního Svatomartinského vína. Těch na trh míří rovných 2,3 miliónu. Kam vyrazit ochutnat letošní Svatomartinské víno? Přinášíme vám velký přehled jihomoravských Svatomartinských akcí!

Na trh míří 2,3 milionu lahví Svatomartinského vína

svatomartinske vino foto krystof turekBrno, 2. listopadu 2015 - Ve čtvrtek 29. října proběhlo druhé závěrečné kolo hodnocení vín, usilujících o získání možnosti používat od 11. 11. značku Svatomartinské. Celkem za obě kola hodnocení vinaři přihlásili 445 vzorků vín, z kterých uspělo 369.

Valtické podzemí vítězem soutěže TOP vinařský cíl 2015

valticke podzemi top vinarsky cil 2015Valtice, 20. října 2015 - Vítězem soutěže v rámci projektu TOP vinařský cíl se stalo Valtické podzemí – Vinařství Lednice Annovino. Stříbrný TOP vinařský cíl si vysloužila Villa Daniela – venkovské sídlo milovníků vína, bronzový pak Café FARA. Cenu Národního vinařského centra získala podniková prodejna ZNOVÍNU ZNOJMO v Louckém klášteře.

Vinaři mají půl sklizně za sebou, ročník 2015 má být kvalitní

vinobrani velke biloviceVelké Bílovice 5. října 2015 – Vinaři si na rozdíl od ostatních zemědělců mohou ročník 2015 pochvalovat. Drastická sucha, která letos zasáhla celou republiku, odolná vinná réva ustála. Ve všech vinicích po České republice se sklízí o sto šest.

Červený burčák je mezi lidmi populární. Proč je ho tak málo?

cerveny BurcakHustopeče, 22. září 2015 - Když se řekne burčák, většině lidí se vybaví světle žlutý kalný nápoj se svěží chutí a menším obsahem alkoholu. Mnoho konzumentů si oblíbilo i červenou variantu tohoto vinného meziproduktu, aniž by o něm vědělo, že se liší nejenom v barvě.

Vyrazte v sobotu na tradiční Tour de burčák po Znojemsku

burcak sklenicky foto krystof turekBrno, 15. září 2015 - Třetí zářijovou sobotu proběhne další cykloakce ze seriálu Krajem vína 2015. Pro cyklisty a pěší výletníky je tentokrát připraveno putování po vinařských stezkách na Znojemsku. Registrace bude probíhat v sobotu 19. září v Louckém klášteře ve Znojmě, kde bude i cíl výletu.

Celý Mikulov bude o víkendu žít Pálavským vinobraním

palavske vinobrani 2015Mikulov, 8. září 2015 - Víno ve všech podobách poteče proudem v každém zákoutí Mikulova. Ochutnávky burčáku, moštů a vína budou oslavou nejen pro laiky, ale také pro odborníky. Po celé tři dny bude na mikulovském zámku probíhat Národní soutěž vín mikulovské vinařské podoblasti. Tradiční moravský folklór pak roztančí a rozezpívá návštěvníky nejen na náměstí Mikulova.

Strana 9 z 44