Umístění: Kultura Folklor a vinařství

Šampionem vín na Znojemsku se stal Šaldorfský kravák

bile vino sklenicka nalevani Brno, 6. září 2016 - Největší úspěch v Národní soutěži vín znojemské vinařské podoblasti sklidilo víno Šaldorfský kravák 2015 pozdní sběr z Vinařství Piálek & Jäger s.r.o. Hodnocení těmi nejlepšími odborníky probíhalo v Louckém klášteře ve Znojmě a přihlášených vzorků bylo téměř tři sta. Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Vinaři očekávají kvalitní úrodu, zejména u bílých vín

Vino hrozen vinice detailBrno, 30. srpna 2016 - Dostatek slunečních dnů i pravidelné srážky, které provázely letošní léto, měly dle vinařů na stav vinic pozitivní vliv. I když o konečné úrodě rozhodne zejména počasí na podzim, aktuální zdravotní stav vinné révy je podle enologů dobrý. Loňský extrémní výnos hroznů kvůli jarním mrazům letos překonán nebude. Vinaři však, především u bílých vín, očekávají dobrou kvalitu úrody.

Velký přehled burčákových koštů a vinobraní na jižní Moravě na podzim 2016

burcak sklenicky foto krystof turekBrno, 24. srpna 2016 - Přemýšlíte, kde ochutnat letošní lahodný burčák? Přinášíme vám seznam desítek tipů na zajímavý výlet do řady vinařských lokalit na jižní Moravě! Z našeho přehledu akcí věnovaných nejen burčáku na podzim roku 2016, si vybere opravdu každý!

Šampionem Velkopavlovicka je André 2013 od Michlovského

red wine grapes Valtice, 22. srpna 2016 - Jako absolutně nejlepší víno velkopavlovické vinařské podoblasti vyhlásila odborná porota Národní soutěže vín, naší nejvyšší a největší soutěže vín, André 2013 kabinetní víno z vinařství Vinselekt Michlovský. Vítězné André se zároveň stalo vítězem kategorie červených vín.

Valtice o víkendu ovládnou krojované hody

folklor selka tanecnice foto krystof turekValtice, 9. srpna 2016 - Druhý srpnový víkend slibuje největší krojovou slavnost na Podluží – Valtické krojované hody. Předzvěstí celé akce se stane páteční stavění máje, hlavní program návštěvníky čeká v průběhu soboty 13. i neděle 14. srpna. Kromě tradičního hodového průvodu se všemi zvyklostmi se zájemci mohou těšit na hudební doprovod cimbálové i dechové muziky, občerstvení a večerní zábavu. Obyvatele Valtic žijí kulturními akcemi po celý rok a na letošní krojované hody srdečně zvou i přespolní návštěvníky.

Letní putování po vinařských stezkách Mikulovska

Letni putovani Mikulovsko 1628Brno, 14. července 2016 - Nadace Partnerství Vás srdečně zve na cykloturistickou akci ze seriálu Krajem vína Letní putování po vinařských stezkách Mikulovska. Letos jsou připraveny úplně nové trasy a to dvě pro cyklisty o vzdálenosti 44 a 22 km a jedna pro pěší o délce 12 km. Registrace probíhá od 9 do 11 hodin na Husím plácku v Dolních Věstonicích, kde je i cíl výletu.

Na nádvoří zámku Slavkov se představí irský, český a slovácký folklor

damborice350Slavkov u Brna, 1. července 2016 - Festival Dambořice se po dvou letech opět představí na nádvoří Zámku Slavkov – Austerlitz. Hodinové představení tří folklorních sdružení z Irska, Chrudimi a Prahy se uskuteční v neděli 3. července od 15.00. K vidění budou stepařky v kostýmech pro irské princezny, páry v krojích z Polabí i Slovácka.

Poslední možnost koupit nejlevnější vstupenky na Pálavské vinobraní

palavske vinobrani 2016Mikulov, 29. června 2016 - První vlna předprodeje na Pálavské vinobraní končí 30. června. Do konce června je možné zakoupit vstupenky na kompletní třídenní program za 390 Kč, od července se cena o sto korun zvýší. Program přivede do Mikulova opět nejpopulárnější domácí hudební interprety jako je David Koller, Tata Bojs nebo Chinaski.

Součástí akce v Templářských sklepích bude i pokus o rekord

Akce templarske sklepy cejkovice 1 1624Brno, 15. června 2016 - O víkendu 18.-19. června se v Templářských sklepích v Čejkovicích uskuteční velká akce pro veřejnost. Součástí akce bude i pokus o vytvoření nového rekordu v počtu připíjejících z jedné láhve vína. Pořadatelé pro návštěvníky připravili prohlídku historického sklepení z 13. století s průvodcem a s degustací archivních vín. V jejím rámci je k vidění TOP rekord ČR roku 2013 - největší vinná láhev v ČR s objemem 200 litrů (+ největší vinný korek + největší vinná etiketa). Součástí akce je také výstava těžké vinohradnické techniky, prohlídky výrobních prostor lisovny a velkokapacitních úložných tanků na víno.

Poslední květnová sobota bude v Dolních Kounicích patřit vínu

Za Kounickou Frankovkou 1620V Dolních Kounicích, 19. května 2016 - Poslední květnový víkend proběhne v Dolních Kounicích premiérový ročník putování po otevřených sklepech nazvaný Za Kounickou Frankovkou, který pořádá spolek Bratrstvo vinařů a kopáčů 1737. Téměř 40 vinařů nabídne přes 200 vzorků vín. Pro návštěvníky bude připraveno 19 otevřených sklepů i vyžití pro děti.

Strana 10 z 47