Brno, 17. srpna 2011 - Soubory lidových písní a tanců z České republiky, Bulharska, Kostariky, Polska a Slovenska se představí v sedmnácti programech na 22. mezinárodním folklorním festivalu, který proběhne od 24. do 28. srpna v Brně .
Každoročně se na brněnském mezinárodním folklorním festivalu vystřídá kolem tisícovky účinkujících zpěváků, tanečníků a muzikantů z různých koutů světa. Stejně tomu tak bude i letos. Přípravou festivalu se celoročně zabývá sedmičlenný výbor. Ve festivalových dnech se opírá o pomoc padesáti ochotných spolupracovníků ze souborů. Stejně tomu tak bude letos.
Prezident festivalu, sedmapadesátiletý Milan Zelinka oceňuje, že souboru v Brně navazují přátelské vztahy a sjednávají výměnné pobyty. Také samotný brněnský festival navázal už spolupráci s polským festivalem v Legnici, slovenským festivalem FEMAN v Košicích a ukrajinským festivalem v Lucku.
Podle Zelinkova vyjádření mají i letos na festivalu výraznou převahu soubory z hpstitelského města a jeho nejbližšího okolí: „Samozřejmě, tento festival se zrodil z původního setkávání místních folklorních souborů. V našem sdružení jich máme třicet šest. Letos vystoupí dětské soubory Brněnský Valášek, Májíček, Púčik, Javorníček, Slováček a Líšňáček z Brna, Bystrouška z Bílovic nad Svitavou, Vrčka ze Šlapanic u Brna a Křenováček z Křenovic. Pokud jde o soubory dospělých, z Brna se představí Brněnský orchestr lidových nástrojů, Vojenský umělecký soubor Ondráš, Májek, cimbálová muzika Slováckého krúžku, Vrčka ze Šlapanic a Bajdyš z Třebíče,“ uvedl Zelinka
Není tajemstvím, že v Brně si pečlivě vybírají hostující zahraniční soubory. „Je pravdou, že zájem o účast na našem festivalu mají soubory z mnoha zemí a my si prostřednictvím CIOF ověřujeme jejich úroveň. Jde nám o to, aby skutečně obohatily programovou nabídku festivalu, aby cesta pro ně nebyla pouhým výletem. Letos počítáme s dětským souborem Mlodzi Albigowianie z Albigowy z jihovýchodního Polska a se soubory dospělých z Bulharska, Tiquicia z kostarického hlavního města San José, z Portugalska a Hornád z Košic. Každý zahraniční soubor bude mít celodenně k dispozici dva tlumočníky, dokonale ovládající brněnský místopis,“ vysvětluje Zelinka.
Programové schéma festivalu vyhrazuje středu výhradně zahraničním souborům, aby se v den příjezdu setkali s pořadateli, s autory pořadů a vzájemně se poznali. V následujících dnech už se všechny soubory představí divákům. Vystupují dopoledne, odpoledne i večer. Dějišti jejich vystoupení jsou náměstí Svobody, nádvoří Nové radnice, Etnografický ústav Moravského zemského muzea v Kobližné ulici, zámecký park v Medlánkách. Tradiční průvod středem města bude letos nahrazen sobotním pořadem Roztančené město, jehož dějišti budou od 10:00 do 12:00 náměstí Svobody, Zelný trh a ulice Zámečnická a Panská.
Pevné místo ve festivalovém programu mají už řadu let řemeslný jarmark a řemeslná dílna, které zájemci najdou na náměstí Svobody. Viceprezident festivalu Ivan Nedělka jim radí, že na jarmarku si mohou koupit šperky keramické i z přírodních kamenů, výrobky z korku, bižuterii z perleti, rohoviny i drátu, vizovické pečivo, tupeskou keramiku, dřevěné hračky, látkové panenky i maňásky či tradiční řezbářská díla. Řemeslná dílna přiblíží výrobu dekorativního medového perníku a keramiky.
Když připravuji tento příspěvek, každou chvíli v Brně prší. V pořadu Brněnské televize (BTV) se právě Milan Zelinka netají obavami z počasí na sklonku srpna a suše konstatuje, že poručit dešti a větru dosud nedokázal...
Akce se uskuteční za podpory ministerstva kultury, Jihomoravského kraje, statutárního města Brna a Folklorního sdružení ČR.Záštitu převzali jihomoravský hejtman Michal Hašek a brněnský primátor Roman Onderka. Pořadatelem je Sdružení přátel folkloru v Brně, které je řádným členem české národní sekce Mezinárodní rady organizátorů folklorních festivalů a lidového umění (CIOF). Spolupořadateli jsou Brněnské kulturní centrum a Folklorní sdružení ČR.