Umístění: Kultura Folklor a vinařství Salon vín ČR již zná 100 nejlepších tuzemských vín pro rok 2015

Salon vín ČR již zná 100 nejlepších tuzemských vín pro rok 2015

salon vin valtice 2014 nvcValtice, 13. února 2015 – Výsledky Salonu vín ČR – národní soutěže vín 2015, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice odtajnili zástupci Národního vinařského centra.

Ve zkratce lze letošní složení Salonu shrnout následovně: Šampion – Rulandské bílé ze Zámeckého vinařství Bzenec, nejlepší červené - Laurot z VINSELEKTU MICHLOVSKÝ, a. s., 74 bílých, 23 červených, 9 Ryzlinků rýnských, po osmi z odrůd Chardonnay, 7 Ryzlinků vlašských, Sauvignonů, Veltlínských zelených a kupáží, 48 pozdních sběrů, 67 vín ročníku 2013, nejstarší víno ročníku 2005 a neuvěřitelných 18 zástupců vinařství VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a. s.

Šampionem, tedy nejlepším vínem České republiky pro rok 2015, a zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín se stalo Rulandské bílé Ego75, výběr z hroznů 2013 Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny pochází ze slovácké vinařské podoblasti, z obce Vracov, viniční tratě Klínky. Šampion Salonu vín – národní soutěže vín 2015 uspěl v konkurenci 1646 moravských a českých vín přihlášených do soutěže. Jedná se o víno jemně žluté barvy, se stopami lučního kvítí a jarního ovoce. V chuti lehké a přesto plné a široké.

  •     Mezi červenými suchými a polosuchými víny byl nejlépe hodnocen Laurot 2012 výběr z hroznů od firmy VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a. s.
  •     V kategorii bílých polosladkých vín se porota shodla na Rulandském šedém 2013 výběru z hroznů vinařství LAHOFER, a. s.
  •     V kategorii růžových vín je jediné víno, a to Cabernet Sauvignon rosé 2013 pozdní sběr firmy ZNOVÍN ZNOJMO, a. s.
  •     Jako nejlepší v kategorii sladkých vín zvítězila Pálava 2013 ledové víno Bronislava Vajbara.
  •     V kategorii jakostních šumivých vín zvítězil Chateau Bzenec brut 2011 jakostní šumivé víno s.o. společnosti Chateau Bzenec, spol. s r.o.
  •     Cenu za nejlepší kolekci vín si odnesla společnost VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a. s.

„Salon vín prezentuje špičku našeho vinařství a pro mnohé vinaře a milovníky našich vín je jeho vyhlášení nejdůležitější vinařkou událostí roku. Potvrzuje to i rok od roku rostoucí návštěvnost degustační expozice Salonu vín, která je zároveň aktuálním držitelem ocenění TOP vinařský cíl,“ uvedl ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

salon vin valtice banner ilustracni foto nvc

O vínech v Salonu vín
V poměrovém zastoupení bylo do kolekce vybráno 74 vín bílých, z čehož 59 bylo suchých a polosuchých, 10 polosladkých a 5 sladkých. Z celkových 23 vín červených byla 2 vína sladká. Kolekci doplňuje 1 růžové a 2 vína šumivá. 28 vín pocházelo z mikulovské, 26 z velkopavlovické, 24 ze slovácké, 18 ze znojemské podoblasti a z vinařské oblasti Čechy kolekci doplňují 3 vína.

Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský s 9 zastoupeními, Chardonnay s 8 zastoupeními, dále Ryzlink vlašský, Sauvignon, Veltlínské zelené a Cuvée se 7 zastoupeními a Rulandské bílé a Rulandské šedé se 6 zastoupeními. Tramín červený a Pálava mají 5 zastoupení, Frankova a Rulandské modré 4.

Pole jakostního zařazení je v letošním Salonu vín ČR nejvíce vín v pozdním sběru (48) následováno 19 výběry z hroznů. Kabinetní vína se probojovala 9 zastoupeními.

Ročníkem s největším zastoupením je ročník 2013 s 67 víny, ročník 2011 se 14 a ročník 2012 se 13 víny. Nejstarší víno je z roku 2005 a také se zde letos vyskytuje jeden sekt „bez ročníku“.

V letošním roce byly nejúspěšnější tyto firmy: VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a. s. s 18 víny, Vinné Sklepy Valtice, a. s., PATRIA KOBYLÍ, a. s. a Rodinné vinařství Košut, s. r. o., se 6 víny a ZNOVÍN ZNOJMO, a. s. se 4 víny.

Zdroj a foto: NVC


Víno z blízka