Umístění: Kultura Folklor a vinařství Vinobraní, košty a výstavy vín na jižní Moravě v roce 2012

Vinobraní, košty a výstavy vín na jižní Moravě v roce 2012

vino-a-lide-KT_06Brno, 13. srpna 2012 (aktualizujeme) - Přemýšlíte, kam vyrazit na vinobraní, košt či výstavu vín na jižní Moravě v roce 2012? Nejen v Brně, ale po celé jižní Moravě máte letos možnost ochutnat zdejší výtečná vína na stovkách výstav či koštů. Přinášíme vám stovky tipů na výlet za vínem, ze kterých si vybere naprosto každý!

  

3. února 2012

 • Vémyslice, Hotel Ryšavý, 4. ročník Dne vína. Osmdesát druhů vín ze třinácti moravských vinařství. Nejlepší vína pořadatelé snoubí s jídly a pochutinami tak, abychom vytvořily lahodné a někdy i neobvyklé kombinace. Ochutnávku zpříjemní cimbálová muzika PRESPOLAN. Vstupné 590 Kč na osobu.
4. února 2012
 • Moravany (okr. Hodonín), Kulturní dům. Vinaři a zahrádkáři z Moravan pořádají 4. února od 14:30 hod. 12. košt vín v kulturním domě Moravany. Hraje cimbálová muzika Jury Petrů, zpívají různé pěvecké sbory.
 • Valtice, Zámeček LA VENERIA, MORAVSKÝ SKLEP v 2. podzemí zámečku. Srovnání moravských růžových vín s víny z Evropy a ochutnávku mladých valtických vín ročníku 2011 nabízí během února od 19 hod. Moravský sklep Zámeček La Veneria ve Valticích v 2. podzemí zámečku. Ochutnává se 5 moravských růžových vín, 6 růžových vín z Itálie, Francie, Rakouska a 1 vzorek růžového vína z USA. 
 • Křepice (okr. Břeclav), Sál kulturního domu. Výstava vín s dlouholetou tradicí s možností ochutnání cca 500 vzorků vín ve 40 odrůdách začíná 4. února od 10 hod. v sále kulturního domu v Křepicích. Od 15 hod. zahraje cimbálová muzika Longa.
11. února 2012
 • Uherské Hradiště, KD Míkovice - 24. ročník ochutnávání vín místních vinařů a vín vinařů z oblasti Uherské Hradiště pořádá KPV Míkovice o.s. v Uherském Hradišti. Výstava vín Míkovice 2012  probíhá 11. února v místním kulturním domě od 14 hod. K poslechu hraje cimbálová muzika Mladí Burčáci.
 • Valtice, Zámeček LA VENERIA, MORAVSKÝ SKLEP v 2. podzemí zámečku. Srovnání moravských růžových vín s víny z Evropy a ochutnávku mladých valtických vín ročníku 2011 nabízí během února od 19 hod. Moravský sklep Zámeček La Veneria ve Valticích v 2. podzemí zámečku. Ochutnává se 5 moravských růžových vín, 6 růžových vín z Itálie, Francie, Rakouska a 1 vzorek růžového vína z USA.
13. – 17. února 2012
 • Valtice, učebna Vinařské akademie Valtice, Nám. Svobody 13. Kurz Sommelier,  14-ti denního kurzu vedoucího k získání osvědčení "Sommelier, pokračuje v učebně Vinařské akademie ve Valticích 13. až 17. února svou druhou částí. Kurz je určený specializovaným pracovníkům gastronomie, vinoték a obchodníkům vinařských firem, ale i konzumentům, kteří chtějí být v tomto oboru vzdělaní.
16. – 19. února 2012
·    Zaječí, Steak House v areálu Vinařství U Kapličky. Valentýnské snoubení pokrmů s vínem, romantický večer s vybranými specialitami nádherně se snoubícími s víny, se koná 16. – 19. února od 18 hod. ve Steak House v areálu Vinařství U Kapličky ve Valticích.

18. února 2012
 • Brno, Kulturní centrum STADION, Kounicova ul.685/20 - 35. jihomoravská regionální výstava vín v Brně je spojena s volným ochutnáváním, přehlídkou vín a prodejní aukcí šampionů. Výstava se koná od 9 do 18 hod. ve všech sálech Kulturního centra Stadion v Brně. Hodnocení vín v komisích proběhne v sobotu 11. února od 8:30 hod. V pátek 17. února 2012, den před výstavou, se v prostorách Kulturního centra STADION uskuteční seminář k projektu "Víno a víno z alternativního vinařství z pohledu lidského zdraví". Výstava i seminář jsou podporovány Vinařským fondem České republiky.
 • Hustopeče u Brna, ulice Na Hradbách. Průvod masek, zabijačkové speciality, dobročinnou aukci vín, ochutnávku vín z místních sklepů a další zajímavostí čekají 18. února od 10 hod. na návštěvníky Hustopečského masopustu na Turhandlích. Vstup a zabijačková polévka budou zdarma.
 • Valtice, Zámeček LA VENERIA, MORAVSKÝ SKLEP v 2. podzemí zámečku. Srovnání moravských růžových vín s víny z Evropy a ochutnávku mladých valtických vín ročníku 2011 nabízí během února od 19 hod. Moravský sklep Zámeček La Veneria ve Valticích v 2. podzemí zámečku. Ochutnává se 5 moravských růžových vín , 6 růžových vín z Itálie, Francie, Rakouska a 1 vzorek růžového vína z USA.
 • Dobšice, sklepní uličky. 18. února proběhne tradiční Putování po Dobšických sklípcích. Ochutnávka místních moravských vín přímo ve vinných sklípcích Dobšic se koná od 10 do 17 hod. Otevřeno bude cca 20 sklepů nabízejících více než 60 vzorků vín. Putování zpříjemní cimbálové muziky přímo ve sklepích, flašinet na návsi, bohaté občerstvení - pečené sele, zabíjačkové speciality, selská moravská jídla a pro chůzí zmožené přijede ekologické taxi - koňská bryčka.
 • Popice, ulice Sklepní. Pátý ročník oblíbené akce Tour de Sklep se koná 18. února od 12 hod. v ulici Sklepní v Popicích. Otevřeno budou mít velká vinařství, stejně tak i malí vinaři nechají návštěvníky nahlédnout do svých sklípků a ochutnat víno. Cena vstupenky 300,- Kč zahrnuje skleničku, mapku a degustaci ve sklepech.
 • Valtice, náměstí Svobody. Tradiční lidová slavnost Valtický vinařský fašank proběhne 18. února na náměstí Svobody ve Valticích. Obchůzka fašankového průvodu po městě, návštěva hospodářů a následné pochovávání basy začíná ve 13 hod..
 • Němčičky (okr. Břeclav) - Vinařská zabíjačka ve Vinařském dvoře v Němčičkách začíná 18. února v 9 hodin. Přijďte se pobavit do Modrých Hor a ochutnat místní zabíjačkové speciality. Nebudou chybět ani pěkná vína z Modrých Hor. V otevřeném sklepě budete mít možnost se pobavit s profesionálním enologem a vinařem o víně při víně.
18. – 19. února 2012
 • Valtice, Vinařská 34.  Osmnáctého a devatenáctého února proběhne Masopust ve Valtickém podzemí. Moravský fašank si mohou návštěvníci užít ve Valticích v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 760 metrů. K dispozici bude ukázka a ochutnávka typických masopustních pokrmů a specialit Valtického Podzemí a vína Lednicko – valtického areálu.
22. - 23. února 2012
 • Brno, Oreahotel Voroněž. Největší soutěž mladých vín vyrobených v roce 2011 Vinum Juvenale 2011 a Vinum Juvenale Praesentatio proběhne 22.-23. února v Oreahotel Voroněž v Brně. Soutěže se pravidelně zúčastňují nejvýznamnější výrobci vín v České a Slovenské republice. Součástí akce je také prezentace vinařství a soutěž Královna vín České republiky.
23. února 2012
 • Borotice - každoročně očekávaná vinařská událost - lisování slámového vína se koná vždy poslední čtvrtek v měsíci únoru, letos tedy 23. února, v Boroticích. Při příležitosti oslav této lahodné pochoutky se setkávají milovníci vína, aby společně přihlíželi tomuto slavnostnímu aktu. Celý večer se ponese na vlně dobré nálady a cimbálové muziky.
25. února 2012
 • Žabčice, Lidový dům, U rybníka 23 - 48. výstava vín spojená s ochutnávkou se koná v sobotu 25. února od 9:30 do 20:00 hod. v Lidovém domě v Žabčicích. Zazpívá Mužácký sbor Šatavan a zahraje Cimbálová muzika Jožky Severina.
 • Jalubí, Kulturní dům - 5. koštování vína v Jalubí proběhne 25. února v místním kulturním domě. V 10 hod. začíná bodovaná výstava a volná degustace s garancí 800 minimálně vzorků.
 • Klentnice, sál místního hostince - II. ples klentnických vinařů začíná 25. února v 19 hod. v sále místního hostince. K tanci a poslechu zahraje kapela Žízeň a hlad. Vstupné 100 Kč doplní bohatá tombola plná pěkných vín.
 • Velké Bílovice,Vinařský dům, ulice Sadová 1399. Moravská zabijačka ve Vinařském domě ve Velkých Bílovicích proběhne 25. února. Návštěvníci ochutnají speciality z pravé zabíjačky a pochutnají si na výborném domácím svařeném víně tzv. „svařáku“.
 • Valtice, Salon vín, Zámek 1. Již 12. ročník Salonu vín České republiky bude poprvé otevřen široké veřejnosti poslední únorovou sobotu, 25. 2. od 10:30 do 18:00 hod. tradičně ve sklepních prostorách zámku ve Valticích. Připravena bude nová kolekce nejlepších sta vín, která vybírali profesionální hodnotitelé v rámci nejvyšší soutěže vín České republiky.
 • Tvrdonice, Dělnický dům. Na tradiční místní výstavě vín v Dělnickém domě v Tvrdonicích bude možné ochutnat vína místních vinařů a vinařů z okolních obcí, ale i vína z příhraniční oblasti Slovenska. Výstava probíhá 25. února od 13 do 22 hod. K pohodě hraje cimbálová muzika.
 • Valtice, Zámeček LA VENERIA, MORAVSKÝ SKLEP v 2. podzemí zámečku. Srovnání moravských růžových vín s víny z Evropy a ochutnávku mladých valtických vín ročníku 2011 nabízí během února od 19 hod. Moravský sklep Zámeček La Veneria ve Valticích v 2. podzemí zámečku. Ochutnává se 5 moravských růžových vín, 6 růžových vín z Itálie, Francie, Rakouska a 1 vzorek růžového vína z USA.

18. srpna 2012

 • Sedlecké finále – Poetické léto 2012 se sedleckými víny, Sedlec. Třikrát do roka o prázdninách pořádáme Festivaly Sedleckých vín, které jsou příležitostí pro setkání všech fanoušků Sedleckých vín.Celý den bude pro návštěvníky připraven bohatý kulturní program. Začátek v 10,00 hod., vstup zdarma, možnost stanování přímo v areálu ZD.
 • Galavečer sektu Lechovice, Vranov nad Dyjí – pláž. Galavečer sektu Lechovice je velkolepá charitativní akce, která se koná v krásném prostředí pláže Vranovské přehrady. Tento večer je oslavou sektu a lidí dobré vůle, kteří přispívají na konto Centra Paraple. V průběhu večera vystoupí známé české kapely, ochutnáte skvělá vína, zasoutěžíte si a pobavíte se.
 • Zarážání hory ve Vlkoši u Kyjova. Tradiční akce k ukončení prací ve vinicích, oživení staré tradice s programem v krojích a muzikou, bufetem a vinotékou. 
 • Zarážení hory, Bořetice - Vinckovo náměstí v Kraví hoře. Víno, hudba a zábava. Zažijete skvělou scénku zarážení hory s dalším kulturním programem doprovázen výborným modrohorským vínem. Místo a čas: od 17. hod. na Vinckově náměstí v areálu sklepů pod Kraví horou.

19. – 21. srpna 2012

 • Velkopavlovické hody, prostranství za skokolovnou. Jeden z největších svátků v Modrých Horách, to jsou tradiční krojované hody. Celodenní akce. Víno, folklór a tradice.

22. srpna 2012

 • Veřejná degustace vín v Moravském sklípku v Šatově. Veřejná degustace vín v Moravském sklípku v Šatově tentokráte s country muzikou. Pravidelná řízená degustace 10-ti vzorků kvalitních vín z produkce fi. Znovín Znojmo s odborným výkladem tentokrát z odrůd Sauvignon, Rulandské šedé a Dornfelder ve Vinařské stodole u sklípku. Menší občerstvení zajištěno, vstupné pouze 100 Kč, vstupenky jsou slosovatelné. Začátek vždy v 19:00 cca do 21:00. Rezervace vítána a více info na tel.: 732 641437

23. srpna 2012

 • Prázdniny s vinařem, Mikulov, Historická lisovna - Brněnská 26. Od 19:00 hodin řízená degustace s výkladem, pro zájemce po předchozí domluvě ukázka sezonních prací ve vinici, představení typických odrůd mikulovské vinohradnické podoblasti.
 • Tour de vinohrad, Mikulčice – TIC. Poznávací cyklistický výlet vinicemi a sklepními uličkami Mikulčic a blízkého okolí spojený s řízenou degustací v archivním sklepě. Tato oblíbená akce je určena všem, kteří se chtějí dozvědět něco víc o vinohradnictví a vinařství na Podluží a současně mají zájem vidět sklepní čtvrtě, původní, turistům neznámé viniční tratě, navštívit muzeum Starý kvartýr a ochutnat špičková archivní vína v privátním sklepě. Začátek v 17.00.

24. srpna 2012

 • Hodové túlání po Pulgárských sklepech, Bulhary. Spolek vinařů z Bulhar si Vás dovoluje srdečně pozvat na čtvrtý ročník „Hodového túlání po Pulgárských sklepech“, které se uskuteční dne 24. 8. 2012 od 11:00 do 20:00 vstupné 350 Kč zahrnuje možnost volné degustace minimálně pěti vzorků v každém z desíti účastnících se vinařství.
 • Reprezentační košt, Mikulov, hotel Eliška. V 19 hod se sejdou vinaři, VIP osobnosti a novináři ke slavnostnímu odtajnění výsledků a následné degustaci s rautem. Slavnostní večer je místem setkání všech vinařů, místem radosti nad úspěchem i lítosti nad neúspěchem. Je také místem, kde si mohou vinaři a nejen oni ochutnat všechna medailová vína ihned po vyhlášení výsledků soutěže.

25. srpna 2012

 • Kobylskú vinicú za vínem, Kobylí. Vinaři z Kobylí o.s. ve spolupráci s obcí Kobylí Vás zvou na druhý ročník akce s názvem „Kobylsků viniců za vínem“. Seznámíte se s viničními tratěmi a pěstováním vína v Kobylí s ochutnávkou vín přímo ve vinicích. Akce to nebude jen tak ledajaká. Získáte znalosti o pěstování vína v Kobylí, objevíte krásu a kvalitu práce na vinicích a budete mít možnost ochutnat dané odrůdy přímo v každé vinici. Prohlídku si můžete vychutnat pěšky, na kole nebo ve voze taženém místními koňmi. Od 10.00 hodin.
 • Královský košt v Mikulově, Hotel Eliška. První velká prezentace všech medailových vín soutěže KRÁL VÍN České republiky určená nejširší veřejnosti, milovníkům vín i odborníkům z vinoték a gastronomie. Od 14 do 19 hod. Ideální košt pro všechny, kteří chtějí nakoupit nejlepší vína za dobré ceny. 
 • Letní setkání u vína, Bošovice, Bošovská fara. Letní setkání u vína v prostorách bošovské fary, ochutnávka vín z Bošovic a okolí. Cimbálová muzika, občerstvení zajištěno. Začátek akce v 15.00 hod.
 • Mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz 2012, Brno, nádvoří hradu Špilberk. Mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz letos poprvé také na Hradě Špilberk v Brně. Ti z Vás co nestihnete první termín ve Slavkově u Brna dne 11.8., tak máte možnost navštívit druhý termín v Brně. Budete zde mít možnost ochutnat přes 300 vzorků vín našich i zahraničních výrobců. Začátek ve 12.00 hod., konec 19.00 hod., konzumační lístek v ceně 300 Kč zahrnuje katalog, skleničku a 25 žetonů na degustační vzorky vína. 
 • Top Víno Slovácka 2012, Polešovice. Multifunkční zařízení školního hřiště, Polešovice, od 14 hodin. Vyhlášení výsledků V. ročníku soutěže TOP Víno Slovácka 2012. Jedná se o regionální ocenění deseti nejlepších vín Slovácka. Ochutnávka všech vín ze soutěže, kulturní program a otevřené sklepy. Akce je součástí Vinařských slavností.
 • Víno a burčák z otevřených sklepů, Mikulčice, areál vinných sklepů u Myslivecké chaty s přilehlými uličkami a areál Těšických búd. Začátek od 10:00hod. Přes den putující CM po sklepech a coutry kapela. Od 18hod. zajištěn program s CM u Myslivecké chaty. Občerstvení s grilováním zajištěno.
 • Zarážání hory, Velké Bílovice, sklepní trať Pod Předníma, sklepní ulička Horenského práva. "Zarážání hory" je starobylá tradice vycházející ze středověkého způsobu řízení prací na vinici a ochrany vinic či jejich úrody. Jednotlivá nařízení jsou zakotvená již v Horenském právu dědiny Bílovic z roku 1550, které je odvozeno z horenských práv Falkensteinských.
 • Zarážení hory, Tvrdonice, prostor před sklepem zahrádkářů v národopisném areálu. Obřad zařážení hory, spojený s ochutnávkou vín, případně burčáků. Zahájení v 17,00 hod. Občerstvení zajištěno. 
 • Zarážení hory, Kobylí, Suchořádská zmola. Začátek v 15:00 hod. Tradiční obřad zarážení hory, spojené s vystoupením folklorních souborů. K ochutnávce je připraveno víno a burčák. Zarážení hory je jednou z největších akcí v Modrých Horách. Vinařská tradice zaražení hory, slib hotařů, vystoupení folklorních souborů, spojené s pestrým programem.

26. srpna 2012

 • 8. hodový košt Bulhary, kulturní dům. Jedná se o již VIII. hodový košt, který se koná v kulturním domě Bulhary ve 14.00 hodin za doprovodu CM Brnkačka pod vedením p. T. Svačiny, vystoupí také děti NS Hrozének. Fotografie z akce na stránkách NS Hrozének.

TIP: KAM ZA BURČÁKEM NA PODZIM 2012? Přehled jihomoravských akcí věnovaných burčáku naleznete zde.

Zdroj: www.vinazmoravy.cz, foto: Kryštof Turek