Brno, 4. dubna 2011 - Před dvěma lety dosáhl plnoletosti. A letos v dubnu oslaví kulaté narozeniny – rovnou dvacítku! Řeč je o Velikonočním festivalu duchovní hudby, který je již řadu let neodmyslitelně spjat se začátkem jara v jihomoravské metropoli.
„Vzhledem ke svému jubilejnímu charakteru opakuje letošní ročník pořady, které měly v uplynulém desetiletí největší ohlas. Jedinou úplnou novinkou bude paradoxně brněnská premiéra Pašijí podle sv. Lukáše, které napsal jejich autor, německý pozdně barokní skladatel Georg Philipp Telemann, v roce 1744. Jinak ovšem bude festival jako vždy přehlídkou krásných hlasů, jejichž nositele nelze stručně vypočítat. Souhrnně řečeno – návštěvníci se mohou těšit na vybraně krásnou hudbu, provedenou vynikajícím způsobem ve zcela jedinečném prostředí, odpovídajícím jejímu obsahu,“ uvedla Lenka Zlámalová, tajemnice festivalu.
„Velikonoční festival duchovní hudby je svým zaměřením v naší zemi ojedinělý. Již devatenáct předchozích úspěšných ročníků svědčí o jeho opodstatněnosti a významu. Právě město Brno, jako centrum Jihomoravského kraje, se vyznačuje mimořádnou úrovní hudební kultury, náročností publika a zájmem početných příznivců vážné a duchovní hudby,“ dodává Pavel Balík, člen rady Jihomoravského kraje.
Návštěvníci jubilejního dvacátého ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby, který proběhne ve dnech 17. dubna až 1. května v jihomoravské metropoli, se mohou těšit na řadu špičkových hudebních vystoupení v neopakovatelné atmosféře brněnských chrámů.
„Také letošní ročník proběhne podle modelu, který se ustálil před osmi lety – ve dvou velikonočních týdnech mezi Květnou a Bílou nedělí, a to šesti večery. V katedrále na Petrově, jež je vždy hlavním dějištěm, zaznějí tři koncerty s velkými orchestry, v minoritském barokním chrámu, do jehož krásné akustiky se festival vrátil loni po delší pauze, dva komornější a ve starobrněnské bazilice jeden ryze vokální,“ upřesňuje Lenka Zlámalová, tajemnice festivalu.
„Očekávám, že vystoupení renomovaných umělců a souborů, jakými jsou např. Kölner Akademie nebo Schola gregoriana pragensis pod vedením Davida Ebena, nabídnou skutečný hudební požitek. Ten bude jistě umocněn také tím, že duchovní hudba zazní v chrámech, tedy v prostředí, pro které byla napsána. Návštěvu těchto koncertů doporučuji všem, kteří potřebují určité zklidnění k nabrání nových sil pro každodenní práci i nám všem, kteří bychom si měli naslouchat a pomáhat. A právě duchovní hudba může být tím rozměrem, který nás obohacuje a povznáší,“ dodává krajský radní Pavel Balík.
Podle ně je také Jihomoravský kraj je nejvýznamnějším centrem hudebního dění nejen na Moravě, ale i pro nejbližší regiony v zahraničí. „Již po několik let se úspěšné rozvíjí kulturní turistika za mimořádnými uměleckými hudebními zážitky. Podpora hudebních festivalů, ale nejen jich, je významným přínosem kultury pro rozvoj cestovního ruchu a celého našeho kraje,“ dodává Balík s tím, že i to je důvodem, proč kraj bude rozvoj hudební kulturní nabídky nadále významně podporovat.
„Velikonoce jsou svátky, které patří ke kořenům naší křesťanské kultury. Vedou nás k zamyšlení nad nejhlubšími otázkami našeho života. Proto jsou trvalým námětem uměleckého hudebního ztvárnění. Těším se nejen na letošní jubilejní dvacátý ročník a festivalu přeji ještě mnohem delší úspěšnou budoucnost, než je délka jeho dosavadního „života“,“ uzavírá Balík.
Program Velikonočního festivalu duchovní hudby 2011:
- Neděle, 17. dubna, katedrála sv. Petra a Pavla, 19.30 - Vedle kříže s tebou stát. Rossini: Stabat mater, Filharmonie Bohuslava Martinů a Český filharmonický sbor Brno.
- Pondělí, 18. dubna, kostel sv. Janů, 19.30 - Ještě dnes budeš se mnou v ráji. Telemann: Lukášovy pašije (1744), Kölner Akademie.
- Úterý, 19. dubna, kostel sv. Janů, 19.30 - Za noci pláče a pláče. Český filharmonický sbor Brno.
- Středa, 27. dubna, katedrála sv. Petra a Pavla, 19.30 - Zlomil jsi osten smrti. Rimskij–Korsakov: Velké ruské Velikonoce, Dvořák: Te Deum, Bruckner: Te Deum. Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor Brno.
- Pátek, 29. dubna, bazilika Nanebevzetí Panny Marie, 20.00 - Vstal jsem a již jsem s tebou. Magna Pascha, Schola gregoriana pragensis.
- Neděle, 1. května, katedrála sv. Petra a Pavla, 19.30 - Daruj nám mír. Beethoven: Missa solemnis, Pražská komorní filharmonie, Pražský filharmonický sbor.
Kryštof Turek, foto: archiv organizátorů