Znojmo, 2. února 2011 - Ceremoniální i válečné sekery, šavle, meče, štíty, pušky a pistole, bojové palice a řadu další historické výzbroje a výstroje bojovníků z blízkého i dálného východu – právě takové exponáty představuje výstava Zbraně orientu v bývalé kapitulní síni gotického minoritského kláštera ve Znojmě.
„Výstava byla poprvé zpřístupněna veřejnosti již roku 1986, během let 2009–2010 však dochází k její celkové obnově. Došlo k rekonstrukci a modernizaci výstavních prostor, speciálně pro expozici byly vytvořeny nové vitríny splňující požadavky preventivní konzervace, zabezpečení i estetické prezentace vybraných sbírkových předmětů. Došlo také ke změně koncepce celé expozice,“ uvedl Jiří Mačuda, kurátor historických sbírek Jihomoravského muzea ve Znojmě.
„Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen historické zbraně, ale seznámí se také s kulturou a životem národů z pro nás exotických zemí, tzv. „Orientu“. Zbraní je dnes v expozici k vidění více než 150 kusů, některé z nich vůbec poprvé,“ podotýká Mačuda s tím, že exponáty jsou rozčleněné do čtyř základních geografických celků. Představeny jsou zbraně perské, dále indické, zbraně z Osmanské říše a přilehlých území a zbraně z východní a jihovýchodní Asie a Japonska.
„V expozici se dále nachází koutek s tematickým orientálním nábytkem převážně z Osmanské říše a také volně umístěná japonská, perská i indická válečná kopí. Kromě Encyklopedie orientálních zbraní, rozsáhlého archivu fotografií, obrázků a textů zde návštěvníka jistě zaujme i videoprojekce tří snímků nebo třeba zábavný kviz zpříjemňující návštěvu dětem i dospělým,“ doplňuje Mačuda.
Celá sbírka orientálních zbraní v Jihomoravském muzeu je jedinečná nejen svým rozsahem, ale také rozmanitostí vystavovaných předmětů. „Jde totiž o exponáty, které muzeum do svých sbírek získávalo postupně. Kromě největší části kolekce zakoupené roku 1921 od probošta olomoucké kapituly, barona Maxe Mayera z Ahrdorffu, se jednotlivé kusy zbraní do muzea dostávaly různými, mnohdy spletitými cestami. Posledním přírůstkem je prozatím marocká dýka „džambija“ zakoupená roku 2009,“ uzavírá Mačuda.
(tof), foto: Jihomoravské muzeum ve Znojmě