Mincmistrovský sklep je souborné označení sklepních prostor svázaných s historickými postavami brněnských mincmistrů Bruna a později Mikuláše od Věže. Je tvořen středověkým sklepením domu mincmistrů s přístupovým schodištěm a studnou ze 13. století a nově vytěženými či rekonstruovanými prostorami pod Novou radnicí. Samotný sklep byl objeven při průzkumu brněnského podzemí v roce 1999 a částečně zpřístupněn v roce 2007.
„Sklep je koncipován především jako expozice mincovnictví v Brně, najdeme tu ale i maketu Dominikánského náměstí, dříve Rybného trhu ve středověku včetně královské kaple, která stávala v místě dnešní Menšíkovy kavárny a byla zbořena v roce 1908. Velkým lákadlem je věrná replika středověkého mincovního lisu, na které bude zejména o víkendech a při mimořádných příležitostech razit pro návštěvníky mince sám mincmistr Bruno, první jménem doložený brněnský královský mincmistr,“ vysvětluje Jana Fantová z Brněnského kulturního centra.

Sklep před rekonstrukcí zahrnoval pouze samotný středověký sklep někdejšího domu mincmistrů se schodištěm a prostor současné vstupní haly. „Tyto prostory však nebyly vzájemně propojeny a do sklepa byl přístup možný pouze zevnitř Nové radnice. Během rekonstrukce byla prokopána spojovací chodba a vytěženy nové prostory ležící přímo pod kanceláří primátora města,“ podotýká Fantová s tím, že tyto prostory sloužící expozicím jsou vybaveny moderně, čímž vzniká zajímavý kontrast mezi starým a novým. Nová část expozice je navíc bezbariérová.
„Mincmistrovský sklep má rozhodně potenciál stát se jedním z velkých turistických atrakcí města Brna. Zejména proto, že je součástí postupně otevíraného komplexu brněnského podzemí. Jeho podstatná část, labyrint chodeb pod Zelným trhem, se otevře již v dubnu 2011 a v průběhu roku 2012, popřípadě 2013 bude zpřístupněna i unikátní kostnice pod kostelem svatého Jakuba. Brněnské podzemí, byť se jedná o 3 samostatné celky, tak bude patřit k nejrozsáhlejším zpřístupněným historickým podzemím nejen v České republice, ale i v rámci středoevropského regionu,“ uzavírá Fantová.
Mincmistrovský sklep je otevřen ve dnech úterý až neděle od 9.30 do 18.00 hodin, vstup z Panenské ulice (Dominikánské náměstí). Více na www.bkc.cz.

- Historie ražby mincí v Brně sahá do poloviny 11. století, kdy zde údělná brněnská knížata Konrád I. a Ota I. razila nejstarší brněnský denár. K zintenzivnění ražby došlo zejména za samostatné vlády Konráda I. (1061 - 1092).
- Existenci brněnské mincovny dokazuje listina z roku 1234, vyhotovená na popud markraběte Přemysla (1228 - 1239) právě v domě Bruna, nejstaršího z doložených brněnských královských mincmistrů. Sklepení domu sloužilo pro skladování suroviny a snad i hotových mincí před vypuštěním do oběhu.
- Ve 13. století došlo k decentralizaci mincoven a právo ražby bylo pronajímáno jednotlivým podnikatelům. Teprve po polovině 14. století za vlády markraběte Jana Jindřicha (1349 - 1375) a jeho syna Jošta (1375 - 1411) došlo k obnově mincovní činnosti. Jediná moravská mincovna se tehdy nacházela na rohu Mečové ulice.
- V době husitských válek v 15. století zde působila nejen mincovna markrabská, ale i městská.
- Po sjednocení českých zemí pod vládou Vladislava II. Jagellonského (1471 - 1516) byla městská mincovní privilegia postupně rušena. V tomto období končí ražba moravské městské mince a s ní i moravské středověké mincovnictví.
Kryštof Turek, foto: Martina Odehnalová