Brno, 30. září 2019 – První říjnový týden bude ve znamení festivalu Den Architektury, který představí široké veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje. Návštěvníci se mohou těšit v celé ČR i na Slovensku na prohlídky jindy nepřístupných staveb i procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků. Bohatý program nabídne i Jihomoravský kraj.
Brno v programu nabídne například lektorskou prohlídku historie a nepřístupných míst Místodržitelského paláce, tradiční procházku s Martinem Malečkem netradiční trasou po Lesné nebo prohlídku nového kostela bl. Restituty s autorem, architektem Markem Janem Štěpánem. Program Kolama novýma Brnama pod svým názvem skrývá cyklovyjížďku s architekty Romanem Čerbákem a Martinem Klenovským. Dále se v Brně vydáme po stavbách architekta Josefa Arnolda a své dveře ke komentované prohlídce otevřou například administrativní centrum Trinity, "Bílý dům" nebo Knihovna Filozofické fakulty MU. Na program se mohou těšit i děti, pro které bude připraven například workshop Cesta do stavebního pravěku s architektkou Janou Kaštánkovou.
Na Moravě nesmí chybět ani program spojený s vínem. V Čejkovicích se vypravíme do běžně nepřístupných vinných sklepů s architektkou Valerií Zámečníkovou a kulturním antropologem Jakubem Konečným. David Mikulášek z České komory architektů povede přednášku na téma Současná architektura na malých obcích. V Lednici se podíváme do historie první zahradnické školy monarchie, která je součástí Mendelovy univerzity s historikem Vilémem Kolouchem. V Hodoníně se mj. návštěvníci dozví více o minulosti, současnosti a budoucnosti areálu tabákové továrny s historikem Petrem Vilémem Koluchem. Veřejnosti se otevřou i jindy nepřístupné interiéry a exteriéry Archeoparku v Pavlově. Valtice se vydají k 770. výročí příchodu Lichtenštejnů na Moravu po stopách zámku a Znojmo nabídne dvě projekce filmů v rámci projektu Film a architektura.
V pořadí 9. ročník festivalu DEN ARCHITEKTURY se uskuteční v termínu od 1. do 7. října ve více jak devadesáti městech a obcích po celé České republice a šestnácti místech na Slovensku. U příležitosti výročí 30 let od Sametové revoluce se celým letošním programem jako hlavní linie vine téma Svobodné architektury. Rozmanité procházky ukážou nejen pozitivní směřování porevoluční architektury, ale i opakování tehdy přežitých vzorů ze západní společnosti jako např. výstavbu satelitních předměstí. Součástí svobodného stavění, které ovlivnilo charakter města, byly bezesporu i stavby obchodních center, z nichž některá prozkoumáme a opomenuty nebudou ani stavby nových bankovních domů. Druhá tematická linka oslavuje stoleté výročí od založení vlivné výmarské školy Bauhaus.
Součástí Dne architektury bude opět i filmový festival Film a architektura, který proběhne nejen v Praze, ale i v desítce dalších měst. Věnovat se bude především hlavním tématům festivalu.