Umístění: Jižní Morava Politika Kraj podpoří i knihovny, archeology a JAMU

Kraj podpoří i knihovny, archeology a JAMU

Brno, 20. prosince 2021 - Celkem 17 milionu korun pro knihovny na jihu Moravy a 7,7 milionu pro archeology – krajští zastupitelé ve čtvrtek 16. prosince schválili jak dotaci na zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven v roce 2022, tak dotaci pro Ústav archeologické památkové péče Brno. Stejně tak kraj 2 miliony podpoří Janáčkovu akademii múzických umění (JAMU).

archeolog vykopavky

 

„Mezi regionální funkce knihoven patří i poradenské a vzdělávací služby, práce na statistikách knihovnických činností, vzdělávání knihovníků nebo pořádání seminářů nebo například pomoc při revizích a aktualizacích knihovních fondů a řada dalších,“ uvádí příklady náměstek hejtmana František Lukl. O zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji se stará Moravská zemská knihovna v Brně, která je příjemcem dotace a dále částku rozděluje mezi dalších sedm regionálních knihoven: do městské knihovny v Brně, Břeclavi, Hodoníně, Kuřimi, ve Vyškově, Znojmě a Boskovicích.

Ústav archeologické památkové péče Brno, který byl zřízen Jihomoravským krajem, obdrží od kraje dotaci 7,7 milionu korun. „Jsme si dobře vědomi významu aktivit Ústavu archeologické památkové péče Brno, který výrazně přispívá ke zvyšování úrovně poznání a vzdělanosti v celém regionu. Současně provádí také vědecký výzkum v oblasti záchrany a ochrany movitých a nemovitých památek a zajišťuje pro území Jihomoravského kraje provádění neziskových záchranných archeologických výzkumů,“ vysvětluje význam podpory archeologů náměstek Lukl.

Jak následně dodává, zastupitelé schválili i další koncepční materiál – smlouvu o víceleté podpoře Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU), která je pořadatelem Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně. „Tato mezinárodní soutěž je určena mladým interpretům do 35 let. Končí jeden cyklus víceleté podpory ze strany kraje a rozhodli jsme se v této podpoře pokračovat i pro roky 2022 až 2026. Kraj se podpisem smlouvy zaváže k poskytování finanční podpory celkové výši 2 000 000 – čili 400 tisíc korun pro každý rok uvedeného cyklu,“ vysvětlil podporu kraje náměstek Lukl.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci