Uherské Hradiště, 20. května 2016 - Centrum slovanské archeologie Moravského zemského muzea v Uherském Hradišti bude mít vzácnou, ale také velmi krátkou příležitost ukázat návštěvníkům unikátní artefakty raně středověké křesťanské kultury ze západního Slovenska. Originály z Velkomoravského hradiska v Bojné přijedou do Uherského Hradiště za policejního doprovodu v pátek 20. května ve dvě odpoledne a vystavena budou jen do neděle bude 22. května a to pro naprostou výjimečnost vystavených originálů a na výslovné přání slovenské strany, kterou je Archeologický ústav Slovenské akademie věd v Nitře.
Moravské zemské muzeum připravilo mimořádnou prezentaci archeologických nálezů raně středověkých křesťanských unikátů ze západního Slovenska. Výstava bude za stálého policejního dohledu otevřena vzhledem k mimořádné sbírkové hodnotě a unikátnosti exponátů pouze od pátku 20. května do neděle 22. května 2016.
Krátkodobá expozice bude součástí stálé výstavy sv. Cyril a Metoděj a počátky křesťanství na Moravě, která bude doplněna krátkodobou, ale atraktivní výstavkou Čím se krášlily velkomoravské kněžny, tvořenou vybranými exempláři originálních zlatých a stříbrných šperků ze Starého Města a Uherského Hradiště.
Není mnoho archeologických nalezišť, které by se do podvědomí odborné i laické veřejnosti zapsaly v posledním období tak výrazně, jako hradisko Valy v katastru obce Bojná nedaleko západoslovenských Topolčian. Objevy na něm uskutečněné představují překvapující, úplně nový fenomén nejen pro poznání dějin území Slovenska v raném středověku, ale mají význam i v širších evropských civilizačních souvislostech. Hradisko, které se rozkládá na jednom z vrcholů pohoří Povážský Inovec v nadmořské výšce 390 – 430 m na ploše 14 ha, vydalo v posledním období zejména díky pracovníkům Archeologického ústavu SAV v Nitře tolik nálezů, jako snad žádné jiné. Nechybí mezi nimi předměty denní potřeby, řemeslnické nástroje, doklady života mužských společenských elit, hromadné nálezy-depoty, ale i jedinečný bronzový zvon se srdcem, či soubor unikátních pozlacených plaket zdobených křesťanskými motivy. Plakety tvořily součást výzdoby přenosného oltáře anebo relikviáře, tedy schránky na ostatky svatých. Dominantními motivy všech jsou okřídlené postavy, mezi nimiž figuruje Ježíš Kristus s křížovou aurou kolem hlavy a sv. Antonín Poustevník, jenž v ruce třímá berlu ve tvaru T. Na jedné z plaket jsou vyryta latinská písmena SVAVM. Na území dnešního Slovenska se plakety dostaly v době rané christianizace středoevropských Slovanů v průběhu první poloviny 9. století, nejpravděpodobněji z prostředí některého kláštera v severní Itálii.
V rámci Muzejní noci v pátek 20. května a dvou následných víkendových dnů, tedy v sobotu a neděli 21. a 22. května - během Dnů slovanské kultury věnovaných Slovensku a Slovinsku, budou nejen plakety, ale i další zajímavé exponáty součástí krátkodobé výstavy POKLADY Z BOJNÉ.
V pátek 20. května 2016 se ve 20.30 a 21.15 hod. uskuteční vědecko-populární přednášky s diskusí, moderovat bude Luděk Galuška. Ve 20.30 hod. to bude na téma Fenomén Triglav profesora univerzity ve slovinské Ljubljani Andreje Pleterského, slovinského archeologa a historika (bude za účasti velvyslance Slovinska)
Výstavní prostor:
Sál Viléma Hrubého, Centrum slovanské archeologie Historického muzea Moravského zemského muzea, Velehradská třída 537, Uherské Hradiště
Termín výstavy:
Pouze do neděle 22. 5. 2016 (otevřeno v pátek 20. května během Muzejní noci od 20 do 23 hodin, v sobotu a neděli pak v rámci Dnů slovanské kultury věnovaných Slovensku a Slovinsku od 9 do 12, a od 12.30 do 16 hodin.
Ilustrační foto: motiv Dnů slovanské a slovinské kultury