„Celkem je vystaveno 2337 předmětů, z toho je naprostá většina, 2203 exponátů, ze sbírek Moravského zemského muzea. Nemusíte objet celou Moravu, abyste viděli ty nejzajímavější muzejní exponáty. Zde je najdete na jednom místě,“ říká ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.
Symbolem výstavy je tajemná soška šamana z mamutoviny, jejíž stáří se odhaduje na 25 000 let a pochází ze stejného období, jako proslulá Věstonická venuše. Nalezena byla v roce 1891 v Brně a podle dosavadních poznatků se zřejmě jedná o nejstarší známou figurku složenou z více částí, tedy loutku. Dalšími zajímavými exponáty jsou například škrabadla a rydla z doby paleolitické, unikátní soubor neolitických venuší, zbroj a stylizovaná bronzová plastika koně z doby bronzové či zbraně a šperky z doby římské.
Bronzová stylizovaná plastika koně. Pochází z pozdní doby bronzové (1000 až 800 let př. n. l.)
a jedná se o evropský unikát jak z hlediska nálezové situace, tak z hlediska
umělecky svébytného ztvárnění zvířecí plastiky
Zlaté párové gombíky. Představují doklad velmi zručné práce domácího řemeslníka a zároveň symbol stavovské
příslušnosti jejich majitelky. Tou byla tzv. staroměstská kněžna. Nález z 1. poloviny 9. století
Podle hejtmana Michala Haška výstava jednoznačně přispěje ke zvýšení povědomí o jižní Moravě. „Jsem hrdým moravským patriotem a jsem rád, že v rámci desátého výročí obnovení krajských samospráv se podařilo, že moravské kraje se opět postupně propojují. Pražanům, Čechům a návštěvníkům hlavního města, kteří by si jinak obtížně hledali cestu k nám do moravských krajů, ukážeme, jak bohatou společnou historii máme, jak moc jsme v minulosti ovlivňovali historii našeho státu i celého středoevropského prostoru. Pevně věřím, že výstava přispěje ke zvýšení povědomí o Moravě - nejenom v rámci České republiky, ale i v zahraničí. Věřím, že bude mít desetitisíce spokojených návštěvníků,“ vysvětlil Hašek.
Soubor několika typů tzv. brněnských pohárů vyrobených ze slinuté jemné keramické hmoty
s šedým, často kovově lesklým povrchem. Nález se datuje do 15. až 16. století.
Násadka s perem a tužka s kovovým chránítkem z pozůstalosti Leoše Janáčka
red, tof, foto: Jihomoravský kraj; Kryštof Turek