Pirátská strana
Umístění: Kultura Ostatni Jihomoravské dožínky se letos opět vrátí do Brna

Jihomoravské dožínky se letos opět vrátí do Brna

dozinky slavnost brno jihomoravske 2019Brno, 29. srpna 2019 - Letošní 16. ročník Jihomoravských dožínek, se po dvou letech uskuteční opět v Brně, tentokrát na Mendlově náměstí a v areálu Augustiniánského opatství. Součástí slavnosti v neděli 1. září bude dožínkový průvod městem, jarmark lidových řemesel a dožínkový trh, ukázka hospodářských zvířat a zemědělských strojů, chovatelská výstava i prezentace regionálních minipivovarů a vinařů.

„Po dvou letech se krajská oslava úrody vrací do Brna, a to mimo jiné i v souvislosti s oslavou Mendlovy univerzity a rád bych tímto poděkoval univerzitě za toto partnerství. Připraven je bohatý program včetně pokusu o vytvoření největšího dožínkového věnce v České republice, o který se postarají na prostranství před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie zástupci Mendelovy univerzity. I letos v rámci dožínek udělíme ocenění regionálních producentů potravin, kteří si převezmou ceny z letošního ročníku soutěží Zlatá Chuť jižní Moravy a Regionální potravina Jihomoravského kraje. Některé regionální potraviny z uvedených soutěží bude také možné na stáncích ochutnat a zakoupit,“ pozval na dožínky hejtman Bohumil Šimek.

Cílem akce je zviditelnit jihomoravské naše regionální zemědělství a jeho kvalitní produkty, přiblížit je tak veřejnosti a zdůraznit tradiční význam zemědělství pro jižní Moravu. Zajímavé informace o zemědělství pro malé i velké bude možné získat zábavnou formou na naučné stezce o zemědělství, kterou prezentuje Asociace soukromého zemědělství nebo u stánku Zemědělského svazu, který prezentuje projekt Zemědělství žije! Zajímavosti se dozvíte také o včelařství a medu nebo u stánku s lesní pedagogikou, které i s dožínkovou výzdobou zajišťuje Mendelova univerzita.

V dopoledním programu v areálu opatské zahrady vystoupí hudební těleso Mr Swing Brno, představí se Divadlo Kamarádi, dechová hudba Bojané a folklorní soubory Javorník a Jánošíček. Ve 13 hodin vyrazí dožínkový průvod městem od Žerotínova náměstí přes náměstí Svobody, Šilingrovo náměstí až na Mendlovo náměstí za doprovodu dechové hudby Palavanka. Program bude dále pokračovat dožínkovým pásmem folklórního kroužku Šohajíček Násedlovice, vyhlášením výsledků soutěží regionálních potravin a dalším kulturním programem, ve kterém vystoupí Dětské taneční studio Ondrášek. V rámci happeningu Mendelovy univerzity se uskuteční v 17 hodin pokus o rekordní dožínkový věnec. Vyvrcholením programu bude koncert VUS Ondráš s programem „Ondrášovské putování“.

Jihomoravské dožínky se konají od roku 2004. Jedná se nejen o tradiční oslavu úrody na krajské úrovni, ale zejména pomáhají propagaci regionálních produktů od jihomoravských výrobců, jsou jedinečnou příležitostí pro prezentaci zemědělců a v neposlední řadě ukázkou folklórních tradic.