Břeclav, 5. března 2013 - Vytvořit v centru města relaxační zónu, upravit lesní porost, vysázet nové dřeviny a nabídnou obyvatelům Břeclavi i návštěvníkům místo, kde se propojí život města s odpočinkem. Takový je cíl hned několika projektů, do kterých se chce břeclavská radnice pustit.
„Ministerstvo životního prostředí vypsalo hned několik výzev o dotace, které bychom mohli využít při obnově okolí rybníku Včelínek a také podzámčí. Celkem by tři akce vyšly na více než osm a půl milionu korun. Značnou část by však uhradila dotace z evropských fondů,“ uvedla vedoucí oboru rozvoje a správy Jana Šupová.
První akcí by měla být obnova krajinných struktur v oblasti Včelínku. „Na ploše 1,4 hektaru by měla být vytvořená lokalita multifunkčního charakteru, která by propojila ochranu přírody s potřebami obyvatel města. V rámci projektu odstraníme pařezy, náletové dřeviny, vysadíme nové stromy, nízkou zeleň i luční travní porost. Navíc by díky zemině, kterou získáme díky revitalizaci slepého ramene řeky Dyje, mohly vzniknou různé terénní vyvýšeniny,“ uvedla Barbora Koníčková z odboru rozvoje a správy s tím, že rozpočet na tento projekt je téměř 371 tisíc korun. Z dotace by mělo být uhrazeno téměř 334 tisíc korun.
Více než pět milionů korun by pak měla stát samotná revitalizace slepého ramene Dyje u Včelínku. Cílem jsou terénní úpravy a obnova bývalého ramene vodního toku tak, aby vznikly mokřady, jež budou mít pozitivní vliv pro územní ochranu biodiverzity přírodních systémů a krajinných hodnot.
Obnovy by se měla dočkat také oblast břeclavského podzámčí a Zámecké louky. Cena projektu jsou necelé tři miliony korun, více než 1,8 milionu by mohla uhradit dotace. „Na pozemcích města by měla vzniknout relaxační zóna, a to v blízkosti zámku. V projektu je řešená obnova stávající zeleně a výsadba nových stromů. V současné době se zde nachází přestárlá výsadba vzrostlých jírovců a topolů,“ doplnila vedoucí Šupová.
V nedávné době se na veřejnost také dostala informace, že na Zámeckých loukách by měl vyrůst další obchodní dům. V současné době lze na základně územního plánu v této oblasti skutečně postavit takovouto stavbu. „Břeclav opět podala řadu připomínek při posuzování vlivu na životní prostředí u Jihomoravského kraje. Investoři se v tomto území musí vypořádat s mnoha limity a zatím se to ještě nikomu nepovedlo,“ uvedl místostarosta Břeclavi Luboš Krátký.
Navíc v polovině roku by měli zastupitelé schválit nový územní plán, který v této oblasti již nepovolí výstavu takto velkých center. „Nově by zde měla být oblast pro rekreaci a odpočinek, případně drobnou výstavbu. V návaznosti na další projekty by tak mělo podzámčí sloužit jako rekreační zóna. Nicméně ne všechny pozemky jsou ve vlastnictví města,“ uvedl místostarosta Krátký.
Foto: David Mahovský