"Dukovany vyrobí 13,7 TWh elektrické energie ročně. Čistý vývoz elektřiny z České republiky je 13,64 TWh za rok, tedy tolik, kolik vyrobí celá jaderná elektrárna Dukovany dohromady. Teoreticky bychom tak Dukovany vůbec nepotřebovali. Bez vývozu máme vyrovnanou výrobu a spotřebu elektřiny, jednu elektrárnu tak máme navíc," prohlásil Bursík. Je přesvědčený, že překonaná je nejen její technologie, ale vůbec celá koncepce jaderné energetiky.
"Svět směřuje k orientaci na energetické úspory a obnovitelné zdroje," dodal Bursík.
Vláda ale s prodloužením životnosti jaderné elektrárny Dukovany počítá. "Tuto možnost (neprodloužení životnosti Dukovan - pozn. red.) si vůbec nepřipouštíme. V roce 2015 (kdy bude jaderná elektrárna v provozu 30 let, což byla její původně plánovaná životnost) bychom se z druhého největšího exportéra elektrické energie v Evropě po Francii stali jejím největším dovozcem. Jak bychom lidem vysvětlili, že není dost elektřiny?" reagoval náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.
Stavba jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku začala v roce 1978. Provoz elektrárny byl zahájen 3. května 1985. Původně plánovaná životnost byla plánovaná na 30 let. Rozsáhlá modernizace a instalace účinnějších zařízení tuto životnost prodlužuje až na dvojnásobek. Jako zdroj nezbytné chladící vody slouží dukovanské elektrárně nedaleké vodní nádrže na řece Jihlavě - Dalešice a Mohelno. Vodní dílo vzniklo zhruba ve stejné době jako dukovanské zařízení, nyní zde funguje také přečerpávací vodní elektrárna. Dukovany spolu s temelínskou elektrárnou v současnosti produkují zhruba třetinu veškeré vyráběné elektřiny v ČR.