Piráti postavili v Brně do magistrátních voleb kompletní pětapadesátičlennou kandidátku a podle Jaroslava Kučery, krajského předsedy a čtyřky na volební kandidátce, věří, že zdolají potřebnou pětiprocentní hranici pro vstup do zastupitelstva.
"V parlamentních volbách nám daly ve městě hlas tři tisíce lidí. Pro vstup do zastupitelstva potřebujeme ještě dva a půl tisícovky přidat," řekl Doležal.
Strana, která sama sebe označila za nejliberálnější v Česku, má podle Doležala nejvíce sympatizantů mezi lidmi na velkých sídlištích, počítačovými odborníky, studenty a komunitou, která žije alternativním způsobem života.
To se promítá i na složení kandidátky - její čelní členové mají kolem 30 let, dvojkou na listině je lékařka Jana Budařová, zabývající se například netradičními léčebnými postupy a propagací konopí pro léčení závažných psychosomatických onemocnění.
Česká pirátská strana se podle Kučery nechce nijak ostře vymezovat vůči ostatním partajím. Nejblíže má podle svých členů k zeleným a uskupení exprimátora Jiřího Zlatušky Brno 2010.
"Obě strany však mají v programu některé body, které příliš regulují lidem život," vysvětlil Doležal fakt, že piráti půjdou v Brně do voleb na samostatné kandidátce. "Ostatní politické strany, včetně těch zavedených, nás berou vážně. Některé se vůči nám dokonce již vymezují negativní antikampaní, jiné naopak nabízely spolupráci," pochvaloval si možný koaliční potenciál pirátů Doležal.
Piráti hodlají v případě volebního úspěchu prosazovat především průhlednost veškerých magistrátních zakázek. Chtějí zavést transparentní bankovní účty, na kterých by veřejnost mohla vidět pohyb finančních toků a mohla si zkontrolovat, za co magistrát a úřady řízené městem utrácejí svěřené peníze.
"Všechny městské zakázky za více než třicet tisíc korun chceme vyvěsit na internetových stránkách města," řekl Marcel Kolaja, specialista na informační technologie a trojka brněnské kandidátky.
Dodal, že jeho strana bude podporovat vyrovnaný rozpočet s tím, že jeho dočasný deficit lze omluvit jedině přírodní katastrofou nebo hospodářskou krizí. "Město Brno však musí být schopno případný schodek v řádu několika málo let splatit, tak abychom nezadlužovali naše děti," dodal Kolaja.
Největší volební hit, bezplatnou veřejnou dopravu, chce pirátská strana zavést nejprve v městském centru, později by ji ráda rozšířila na celé Brno. "Náklady na tisk lístků, pokladní, revizory, provozní zaměstnance i náklady na pozdější vymáhání nedoplatků jízdného a pokut by podle našich propočtů mohly veřejnou dopravu zlevnit natolik, že při zachování současné magistrátní dotace by mohla být doprava pro lidi ve městě zdarma," vysvětlil Kučera. Dodal, že tento krok by pomohl ulehčit centru města od automobilů a byl by přínosem i pro návštěvníky Brna.
Prvním postupným krokem, který hodlá strana podle Kučery v případě vstupu do brněnského zastupitelstva udělat, je prodloužení základního lístku na 15 a 60 minut.
Navzdory ambicím nebudou na podzim piráti chodit po ulicích a přesvědčovat lidi v kontaktní kampani. "Mávat vlajkami ani čmárat po asfaltu nebo po zdech nebudeme. Zaměříme se na letáčky ve veřejné dopravě, na návštěvy se chystáme jen do sousedství lidí, které máme na kandidátce," poznamenal Kučera s tím, že "horkou" část volební kampaně rozjede strana již tento týden na internetu, především prostřednictvím sociální sítě Facebook.