Umístění: Jižní Morava Politika ČSSD podepsala na jižní Moravě koaliční smlouvu s KDU-ČSL

ČSSD podepsala na jižní Moravě koaliční smlouvu s KDU-ČSL

pero_v_ruce-papir250Brno, 15. listopadu 2012 (MEDIAFAX) - Jihomoravská ČSSD podepsala ve čtvrtek v Brně koaliční smlouvu s KDU-ČSL. Staronovým hejtmanem se stal Michal Hašek (ČSSD), jeho prvním náměstkem Stanislav Juránek (KDU-ČSL). V jedenáctičlenné radě má sociální demokracie sedm křesel, lidovci čtyři.

Hašek bude zároveň zodpovídat za ekonomiku, rozpočet, zemědělství a zdravotnictví. Sociálnědemokratický náměstek Václav Božek bude mít na starosti regionální rozvoj a investice, další náměstek Zdeněk Pavlík dopravu a majetek. Jaroslav Parolek bude mít na starosti životní prostředí, Marek Šlapal sociální politiku, Jiří Janda sport, mládež a školství a Bohumila Beranová kulturu a památky.

Náměstky za KDU-ČSL jsou Stanislav Juránek, který zodpovídá za školství a Roman Celý, jenž má na starosti rodinnou politiku a vnější vztahy. Lidoveckými radními jsou také Jiří Němec se spoluzodpovědností za kulturu a památkovou péči a Antonín Tesařík, který se bude zabývat územním plánováním.

Působnosti některých náměstků a radních se přitom částečně překrývají, přesný rozsah kompetencí proto strany ještě doladí v diskusi.

"Jde o koalici, která má základ v tradicích a hodnotách, které tady na jižní Moravě vyznáváme, má základ v hodnotách, které mají blízko k sociální sounáležitosti a soudržnosti," uvedl Hašek. Jak zdůraznil, krajská rada bude pod jeho vedením prosazovat jižní Moravu jako region vzdělanosti, vědy, výzkumu a inovací, který dbá na své tradiční zemědělství a vinařství. "Budeme mít zájem, aby se zde zlepšovala struktura občanské vybavenosti, dopravy, abychom přispěli k dalšímu rozvoji vzdělanosti a přitom podporovali tradiční řemesla. Zároveň se budeme bránit hloupým nápadům, které budou přicházet z centrální úrovně," prohlásil staronový hejtman.

"Jsem velmi rád, že se sociální demokracie rozhodla v našem kraji vytvořit nekomunistickou koalici. Jsme přesvědčeni, že je to nejlepší možné řešení pro jižní Moravu. V rámci Jihomoravského kraje se vždy přichází s novými nápady, které jiné kraje nedělají. Ty jsou v programu ČSSD i KDU-ČSL," doplnil Juránek.

Koalici sociální demokracie s lidovci oficiálně podporuje KSČM, dohodu o toleranci podepsalo staronové vedení kraje s komunisty rovněž ve čtvrtek. V opozici skončily na jižní Moravě ODS a TOP 09.

Ihned po ustavení krajské koalice její uzavření zkritizoval šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. Podle něj vznikla faktická trojkoalice KSČM, KDU-ČSL a ČSSD, komunisté se totiž písemně zavázali jednat ve vzájemné shodě a součinnosti s lidovci i socialisty.

Od ČSSD šlo podle Kadrnky spolupráci s KSČM očekávat. "Od lidovců je to absolutně nečekané. Osobně jsem slyšel předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, jak na posledním kongresu ODS delegátům sdělil, že si jeho strana nástup komunistů k moci nepřeje. Dvanáct dní po tomto vystoupení předsedy KDU-ČSL vstoupil jiný lidovec, Stanislav Juránek, do faktické koalice s KSČM na jižní Moravě," prohlásil Kadrnka.

"Jako obrovský políček demokracii považuji fakt, že koalice fakticky neumožňuje ODS ani TOP 09 vykonávat opoziční úlohu," prohlásil šéf jihomoravské ODS. Kontrolní výbor, který ze zákona musí zastupitelstvo kraje zřídit, a který kontroluje práci rady a zastupitelstva, povede v Jihomoravském kraji komunista. Ten se však podle Kadrnky písemně zavázal "jednat ve vzájemné shodě a součinnosti s KDU-ČSL a ČSSD" . Z toho je podle ODS zřejmé, že žádnou kontrolní funkci není možné od KSČM očekávat.

Kadrnka kritizoval i fakt, že vedení kraje nesvěřilo opozici ani kontrolní pozici v obchodních společnostech a v dozorčích radách založených Jihomoravským krajem. Podle něj je obsadili zástupci koalice, která obsadí i statutární orgány, tedy jednatelství či představenstva krajem zřizovaných společností.

"Jako výsměch všem demokraticky smýšlejícím občanům našeho kraje navíc považuji skutečnost, že vzdělávání a výchova našich dětí byla podle podepsaných smluv svěřena komunistům," prohlásil Kadrnka. K třiadvacátému výročí 17. listopadu tak podle něj socialisté a lidovci nadělili lidem na jižní Moravě "hezký dáreček".

Jiří Nováček

Víno z blízka