Zhruba čtyři desítky projektů zaměřené zejména na modernizaci čističek odpadních vod ještě mohou získat finance z Evropské unie. Evropská komise ale nadále jedná s některými z nich, a to kvůli problematickým smlouvám.
"Je pravda, že komise má s některými smlouvami problém," připustil Stašek. Odmítl však, že by už bylo rozhodnuto o tom, jaké projekty a za kolik peněz unie neprofinancuje.
Komisi vadí podoba provozovatelských smluv, které má s poskytovateli uzavřená celá řada obcí. Města a obce jsou sice vlastníky vodovodních potrubí, ta však pronajímají soukromým firmám, které z nich potom mají zisk. Taková situace může být překážkou v získání dotace z EU.
"Situace je složitá v tom, že smlouvy byly uzavírány ještě před naším vstupem do Evropské unie, kdy se na nás unijní požadavky nevztahovaly a retroaktivně samozřejmě není možné je uplatňovat," vysvětlil jádro současných komplikací Stašek.
Právě proto chce komise jednat o každém projektu zvlášť. "Pokud vím, u zhruba deseti z pětačtyřiceti projektů se už problémy vyřešily, o těch dalších se nadále jedná," dodal mluvčí.
To potvrzuje mimo jiné i vyjádření pražského magistrátu, který zdůrazňuje, že žádný definitivní verdikt zatím neobdržel. "Hlavní město Praha neobdrželo žádné oficiální vyjádření, že peníze z evropských fondů na projekt Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) nezíská, a to od ministerstva životního prostředí, ale ani ze strany EU," informovala ve středu mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.
Dodala, že se hlavní město dlouhodobě zasazuje o to, aby podmínky nutné pro zisk dotace splnilo. "Primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda byl kvůli projektu ÚČOV na jednání v Bruselu již vícekrát, naposledy minulý týden, a vždy s cílem deklarovat maximální součinnost a zájem o získání dotace," dodala mluvčí.
Omezení dotací hrozí Praze i ostatním žadatelům v případě, že se nepodaří přenastavit současné smlouvy a splnit podmínky komise, není však rozhodnuto ani o tom, kterých projektů by se nepříjemnost týkaly, ani o kolik peněz by Česko nakonec přišlo.
Zpravodajský server iDnes.cz ve středu informoval, že se kvůli sporným smlouvám Evropská komise s konečnou platností rozhodla stopnout dotace ve výši deseti miliard. Ztráta takových prostředků by podle odborníků znamenala další navýšení cen za vodu.
"Dopady na cenu by to samozřejmě mělo. Projekty na výstavbu a rekonstrukce čistíren odpadních vod, pokud nezískají dotaci z EU, se budou muset realizovat z prostředků vlastníků, tedy obcí a měst. Získání finančních prostředků je odvislé od zvýšení cen stočného," vysvětlila Mediafaxu ředitelka Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Miloslava Melounová.