Umístění: Jižní Morava Politika Hašek podepsal petici akademiků proti propuštění Žaloudíka

Hašek podepsal petici akademiků proti propuštění Žaloudíka

Brno, 1. února 2010 (MEDIAFAX) - Svůj podpis pod petici akademiků proti propuštění profesora Jana Žaloudíka z brněnského Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) pro nadbytečnost připojil v pondělí jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Ten zároveň propuštěného lékaře přijal ve své pracovně.

Poslat na email

 

Propuštění Žaloudíka pro nadbytečnost se stalo předmětem mimořádně ostrého střetu mezi ČSSD a ODS. V interpelacích sociálně demokratických poslanců se jím musel minulý týden zabývat i premiér Jan Fischer. Sociální demokraté považují odstranění bývalého dlouholetého šéfa Masarykova onkologického ústavu za politickou mstu ODS, protože se Žaloudík chystá letos kandidovat do Senátu proti Tomáši Julínkovi.

Masarykův onkologický ústav politický tlak prostřednictvím své mluvčí Zuzany Joukalové odmítl. "Sjednávání, změny a rozvazování pracovních poměrů se zaměstnanci Masarykova onkologického ústavu jsou výlučnou kompetencí ředitele ústavu. S výjimkou samotné osoby ředitele a přednostů klinik nemá ministerstvo zdravotnictví žádnou pravomoc do tohoto procesu jakkoli zasahovat," zdůraznila Joukalová.

Žaloudík byl v letech 2000 až 2001 ředitelem ústavu, podle Joukalové tam však v posledním období pracoval už jen jako řadový chirurg na menší pracovní úvazek. Výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou dostal v pátek 22. ledna a zaměstnancem Masarykova onkologického ústavu má být do 31. března. "Toto opatření je jedním z pokračujících kroků, který má ústavu pomoci dosáhnout kladného ekonomického výsledku a hospodářské stability v podmínkách současné ekonomické krize," řekla mluvčí s tím, že instituce se nebude dále k jakýmkoliv spekulacím vyjadřovat.

Profesor Jan Žaloudík je však podle jihomoravského hejtmana jedním z předních medicínských odborníků. "Loni jsem jej oslovil při sestavování poradního sboru pro koncepci jihomoravského zdravotnictví, jejímž cílem má být nastolení užší spolupráce mezi zdravotnickými zařízeními všech zřizovatelů. Považuji ho za špičkového onkologa a proto, když jsem byl osloven zástupci akademické obce, neváhal jsem k petici proti jeho propuštění připojit svůj podpis," řekl Hašek.

Hašek se zároveň obrátil na ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou a požádal ji, "aby prověřila personální situaci na Masarykově onkologickém ústavu a sdělila, jaké závažné důvody vedly současného ředitele k organizační změně, učiněné ze dne na den, a k propuštění člověka, který ústav tři desetiletí pomáhal budovat". Hašek žádá, aby ministerstvo jako zřizovatel onkologického ústavu prověřilo, "jakým způsobem propuštění jednoho lékaře přispěje k zajištění kladného hospodářského výsledku ústavu v podmínkách údajně obtížné ekonomické situace".

Jan Žaloudík, kterého hejtman ujistil osobní podporou, seznámil při schůzce hejtmana se svými dalšími záměry poté, kdy po dvou volebních obdobích ukončil v neděli zároveň i své působení ve funkci děkana Lékařské fakulty MU. Onkolog vyjádřil ironicky obavu o hospodaření Masarykova onkologického ústavu, "jehož hospodaření může zachránit 15 tisíc korun měsíční mzdy pro jednoho lékaře na půl úvazku".

"Pakliže byly ekonomické důvody skutečně příčinou mého propuštění, což nynější ředitel profesor Jiří Vorlíček v minulém týdnu potvrdil, pak se staly ve vedení ústavu velké chyby. Nemocnice, která za předchozího ředitele ještě prosperovala a měla dokonce značné investiční ambice, má najednou velké potíže. Nynější ředitel ústavu řekl, že moje propuštění je jedním z prvních opatření k nápravě. Nevím, jaká další opatření přijdou," položil si otázku Žaloudík.

Propuštěný profesor zároveň v této souvislosti vyjádřil obavu z rozprodeje některých nemovitostí nebo zařízení, cyklotronu a dosud nezrekonstruované Bakešovy nemocnice. "Je otázka, zda vedení ústavu potřebuje pomoci, aby se zařízení s miliardovým obratem zbytečně nedostávalo do propadu. Není pro to totiž sebemenší důvod," konstatoval Žaloudík.

Za klíčové považuje, "aby nebyl onkologický ústav potichu rozprodáván, aby z něj nic nezmizelo, aby byly dokončeny programy, které vznikly za předchozího ředitele, tedy například rekonstrukce Bakešovy nemocnice za 130 milionů korun, na kterou byly v roce 2008 připraveny peníze z vlastních zdrojů nemocnice". Podle Žaloudíka je zároveň z medicínského hlediska důležité, aby cyklotron, který má osm modulů na výrobu radiofarmak, běžel ve standardním provozu a aby objekt s tkáňovou bankou a novými sály byl postaven tak, jak byl naplánován.

Hašek v diskusi nabídl, že se krajští radní za ČSSD složí Masarykovu onkologickému ústavu na měsíční odměnu profesora Žaloudíka, který v MOÚ nyní pobírá na částečný úvazek 15 tisíc korun měsíčně. "Jsem přesvědčen, že ministryně zdravotnictví nutně dojde k závěru, že propuštění předního onkologa bylo chybou a celou situaci napraví," uzavřel Hašek.

Jiří Nováček

Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci