Aktualizováno: Thursday, 21. September 13:00

Umístění: Jižní Morava Politika Jihomoravští zelení si zvolili nové vedení a zavádí spolupředsednictví

Jihomoravští zelení si zvolili nové vedení a zavádí spolupředsednictví

strana zelenych logoBrno, 1. března 2016 - Sobotní Krajská konference jihomoravské organizace Strany zelených zvolila nové vedení krajské organizace. Do jejího čela se postaví spolupředsednické duo Jana Leitnerová a Matouš Vencálek. Zelení si schválili možnost zavádět spolupředsednictví na lokální úrovni na lednovém Sjezdu SZ a jihomoravská krajská organizace je první, která tento způsob vedení zavádí.

Delegáti a delegátky sobotní Krajské konference SZ si k Matouši Vencálkovi, který zelené v Jihomoravském kraji vedl již v minulém dvouletém období, zvolili Janu Leitnerovou z Brna.

Spolupředsednictví je model vedení organizace, kde není moc soustředěna v rukou jednoho lídra, ale je rozdělena mezi dva předsedy/předsedkyně se stejnými právy a podílem na moci.

„Takový model není ve světě nic neobvyklého – mají jej mnohé zelené politické strany, frakce Zelení/ESA v Evropském parlamentu a uplatňuje se také v mnoha mezinárodních organizacích. Ani u nás není tento systém ničím novým – spolumluvčí měla například také Charta 77,“ uvádí Matouš Vencálek, budoucí spolupředseda jihomoravské krajské organizace SZ.

„Spolupředsednictví vnímám jako rozdělení práv a zároveň povinností – tím bráníme soustředění moci v rukou jedné osoby. V populaci jsou ženy a muži zastoupeni zhruba 50:50, tudíž je naprosto logické, že i ve vedení našeho kraje tento fakt zohledňujeme,“ dodává k tomu Jana Leitnerová, budoucí spolupředsedkyně jihomoravské krajské organizace SZ.

Místopředsedou krajské organizace byl zvolen zastupitel MČ Brno-Vinohrady Martin Dutkiewič a sedmičlennou Radu krajské organizace budou dále doplňovat Jan Duda z Tišnova, Bohumil Kašpárek ze Znojma a David Oplatek a Pavla Spurná z Brna.

Cílem nového vedení je uspět v podzimních volbách a přivést zelené zpět do krajského zastupitelstva.


Inzerce