Umístění: Jižní Morava Politika KSČM chce na jižní Moravě do koalice, má zájem o dopravu, chudé a územní rozvoj

KSČM chce na jižní Moravě do koalice, má zájem o dopravu, chudé a územní rozvoj

Brno, 14. října 2012 (MEDIAFAX) - KSČM chce v Jihomoravském kraji převzít zodpovědnost za dopravu, sociální problematiku a územní rozvoj. V neděli to v reakci na výsledky krajských voleb řekl lídr kandidátky Vojtěch Adam. Jeho strana totiž jako jediná posílila, místo 10 křesel nyní obsadí v zastupitelstvu 16 míst.

ruce-odstoupeni_od_smlouvy250

 

Voliči komunistům přisoudili pozici druhé nejsilnější strany jižní Moravy. Hlasovalo pro ně 18,56 procenta lidí. "Rádi bychom vstoupili do krajské rady," přiznal Adam.

Ve výsledcích voleb se podle něj projevila naplno celostátní témata a "blbá nálada" společnosti. "Průzkumy věštily velký propad pravice a tento trend se potvrdil," řekl Adam.

Výsledky voleb podle něj ukázaly, že lidí dali přednost směřování do leva a vytvoření levicové koalice. "Bylo by optimální, kdyby vítězná sociální demokracie vytvořila koalici s námi. Má však možnost uzavřít spojenectví s lidovci a my tak musíme vyčkat, jak se situace vyvine," řekl ivančický starosta, poslanec a nestraník na kandidátce KSČM Adam.

Komunisté jsou podle lídra připravení jít i do krajské exekutivy, a jsou schopni přijmout i posty radních. "Myslím, že na to lidi máme a všichni víme, co náš kraj potřebuje a co je potřeba udělat," vzkázal ostatním stranám Adam.

Nejsilnější stranou v regionu je ČSSD. Volilo ji 27,01 procenta voličů, což sociální demokracii vyneslo 23 křesel v 65členném zastupitelstvu. "Voliči dali jasně najevo, že si nepřejí pokračování pravicového experimentu," řekl hejtman Michal Hašek.

Dodal, že k oficiálním rozhovorům se sejde s potencionálními koaličními partnery během nedělního odpoledne. Směr preferencí ČSSD však naznačila schůzka Haška s jeho náměstkem a lidoveckým senátorem Stanislavem Juránkem. Pokud by staronová koalice přetrvala i nadále, komunisté by zůstali stejně jako v minulých letech pravděpodobně mimo krajskou exekutivu. Těsnou spolupráci s nimi totiž vyloučili lidovci.

Voleb v Jihomoravském kraji se účastnilo 37,75 procenta oprávněných voličů. To je zhruba o pět procent méně než před čtyřmi lety. Lidé rozdělovali přízeň mezi 23 politických stran a uskupení. Značná roztříštěnost a mnohost kandidátek však v důsledku znamenala, že plných 22,21 procenta hlasů propadlo. Voliči totiž své preference udělili malým stranám, které nepřekročili pětiprocentní hranici pro vstup do zastupitelstva.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci