Umístění: Jižní Morava Politika Mikulov investuje během 5 let do opravy veřejného osvětlení 70 milionů

Mikulov investuje během 5 let do opravy veřejného osvětlení 70 milionů

verejne osvetleni mikulov lampaMikulov, 19. února 2018 - Veřejné osvětlení v Mikulově je v neutěšeném stavu, je technicky zastaralé a náklady na jeho údržbu se neustále zvyšovaly. Proto se vedení města před třemi roky rozhodlo pro vypracování kompletní podrobné pasportizace veřejného osvětlení, na jejímž základě se začaly připravovat projekty na jeho opravu a výměnu. Kompletní oprava je vyčíslena na 70 milionů korun a měla by trvat šest let.

„Samozřejmě, že nejsme schopni udělat vše v jeden rok. Je to opravdu velmi rozsáhlý projekt a postupně bude rozkopáno celé město. Ale na mnohých místech nejde o opravu, spíše o celkovou výměnu,“ řekla místostarostka Marie Leskovjanová. Díky pasportizaci také město a hlavně městská společnost TEDOS Mikulov jako správce přesně ví, jak na tom které světlo je, a může efektivně přistupovat k jeho opravě.

Nejhorší situace je podle místostarostky v historickém centru na Náměstí a druhou lokalitou, která nové veřejné osvětlení potřebuje, je sídliště. „Začneme se sídlištěm. I když osvětlení na Náměstí je opravdu ve velmi špatném stavu. Ale pokud zastupitelé nerozhodnou o celkové rekonstrukci Náměstí, nemá cenu opravovat pouze veřejné osvětlení,“ doplnila Leskovjanová.

První vlaštovkou výměny světel byl „malý“ projekt z dotace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR s názvem EFEKT, jehož cílem je významná úspora elektrické energie. Koncem loňského roku byla započata výměna světel veřejného osvětlení na třech ulicích, konkrétně na ulici 22. dubna, Nová a Žižkova. Město Mikulov se do tohoto projektu zapojilo, ale jedná se o malý projekt, protože rozsah investice byl 2,160 milionu korun, přičemž dotační podpora byla padesátiprocentní.

„Vybrali jsme ulice, kde se daly z technického hlediska vyměnit jen vrchní části starých světel za moderní LED světla. Dodavatelská firma nyní ještě vše seřizuje a dolaďuje, aby světla nesvítila občanům do bytů. Ale už nyní je vidět, že tato světla mají významnou úsporu elektrické energie,“ vysvětlila místostarostka Marie Leskovjanová.

„Velký“ projekt výměny osvětlení na sídlišti se začne realizovat letos, přičemž se bude měnit i kabeláž, sloupy a všechna světla budou s LED technologií.

Jitka Sobotková