Umístění: Jižní Morava Politika Nečas: Reforma penzí je nutná, současných důchodců se nedotkne

Nečas: Reforma penzí je nutná, současných důchodců se nedotkne

Praha, 13. května 2010 (MEDIAFAX) - Posílit propojení zdravotní a sociální péče, rozšířit systém penzijních fondů a zajistit, aby lidé mohli co nejdéle zůstat ve svém přirozeném prostředí. Tyto hlavní priority na čtvrteční tiskové konferenci představil místopředseda a volební lídr Občanské demokratické strany (ODS) Petr Nečas.

ods

 

"Rád bych hlavně ujistil současné seniory či ty, kteří mají těsně před důchodem, že penzijní reforma se jich nedotkne. Dotkne se dnešních čtyřicátníků a mladších. Těm je třeba jasně říci, aby mysleli na své zajištění pro stáří," vysvětlil Nečas. "V reformě je však nutné pokračovat, abychom důchodce neposlali, v uvozovkách, do Řecka," připomněl Nečas opět neudržitelnost stávajícího penzijního systému.

"V České republice pochází až 95 procent příjmů seniorů z průběžného penzijního systému, což je mezi vyspělými zeměmi naprosto ojedinělé," upozornil na začátku konference Nečas na problém průběžného penzijního systému, který je vinou nepříznivého demografického vývoje dlouhodobě neudržitelný.

Průběžný systém je závislý na poměru plátců a příjemců sociálního pojištění. V současnosti připadá podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) platných k 31. březnu letošního roku 2,17 plátce na jednoho důchodce. Vlivem stárnutí populace, a zejména odchodem silných ročníků narozených v letech 1970 - 1975 by se tento systém stal neudržitelným, pokud by nedošlo k dramatickému nárůstu odvodů na sociální pojištění, které jsou v ČR již nyní jedny z nejvyšších v Evropské unii, nebo naopak snížení průměrného náhradového poměru ku průměrné mzdě.

ODS chce tento problém řešit vytvořením systému fondů. Na jasné koncepci občanští demokraté netrvají. "Jsme připraveni podpořit závěry expertů z tzv. druhé Bezděkovy komise. Nechceme se tvářit, že to víme nejlépe a nechceme, aby z toho vznikla politická rvačka," reagoval Nečas na dotaz agentury Mediafax, jak přesně budou penzijní fondy naplněny. Podle ODS je však nezbytné snížit část příjmů seniorů, které pocházejí z průběžného systému.

Tzv. druhá Bezděkova komise je poradní expertní sbor ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva financí. Skupinu vede Vladimír Bezděk, ředitel představenstva společnosti Aegon pojišťovna, a jejími členy jsou například ekonom Pavel Kohout, či náměstkyně ministra financí Klára Hájková.

Prioritou ODS je i udržení seniorů v jejich přirozeném prostředí a propojení sociální a zdravotní péče. "Je třeba sociální a zdravotní péči propojit, protože to jednak povede k úspoře pracovní síly i prostředků, a navíc ke zkvalitnění péče o seniory. Je naprosto zbytečné, aby v devět hodin ráno přišla sociální pracovnice a o hodinu později zdravotní sestra s lékem," vysvětlil Milan Cabrnoch (ODS), poslanec Evropského parlamentu (EP) a člen výboru EP pro sociální politiku.

K tématu se vyjádřila i exministryně zdravotnictví a nyní senátorka Daniela Filipiová (ODS). "Naším cílem je udržet seniory v jejich domácím prostředí, protože pokud jsou z tohoto prostředí vytrženi, dochází ke zhoršení jejich psychického i fyzického stavu," řekla Filipiová. Dále uvedla, že je nutné se spíše naučit s prostředky řádně hospodařit, než do systému "přilívat" další a další.

Cílem ODS je i posílení mezigenerační solidarity, čehož chtějí dosáhnout možností odvedení jednoho procenta z pojistného přímo rodičům v důchodovém věku.

Jiří Táborský

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci