Umístění: Jižní Morava Politika NSS odročil verdikt nad Dělnickou stranou na únor

NSS odročil verdikt nad Dělnickou stranou na únor

Brno, 14. ledna 2010 (MEDIAFAX) - Čtyřdenní proces, ve kterém se u Nejvyššího správního soudu v Brně domáhá vláda rozpuštění Dělnické strany, ve čtvrtek vynesením konečného verdiktu neskončil. Uvedl to mluvčí NSS František Emmert s tím, že soudní senát odpoledne další projednávání kauzy odročil na únor.

Poslat na email

 

"Veřejné jednání sedmičlenného senátu Nejvyššího správního soudu o návrhu vlády České republiky na rozpuštění Dělnické strany bylo po čtyřdenním dokazování a vyslechnutí konečných návrhů účastníků řízení odročeno na únor, kdy bude v projednávané věci vyhlášeno rozhodnutí," řekl Mediafaxu Emmert. V mezidobí se podle jeho slov senát o věci poradí. "Přesné datum bude oznámeno s předstihem formou tiskového sdělení," dodal mluvčí NSS.

V průběhu čtyřdenního procesu se snažil vládní advokát Tomáš Sokol přesvědčit soudce, že Dělnická strana se odchýlila od svého programu a v posledních letech systematicky porušuje ústavu a veřejný pořádek a zároveň ohrožuje práva a základní svobody občanů.

V závěrečném návrhu ve čtvrtek Sokol uvedl, že provedené důkazy prokázaly důvodnost návrhu na rozpuštění strany. Dělnická strana je podle názoru Sokola neofašistická, rasistická, xenofobní a násilnická, vyvolává nepokoje a spolupracuje s Národním odporem a dalšími ultrapravicovými organizacemi v Česku i zahraničí.

Vládní podání mělo desítky stran a zhruba devadesát příloh. Podle spisu, který cituje policejní a bezpečnostní složky, má Dělnická strana blízko k neonacistickému hnutí. Tím také strana porušuje podle vlády zákon o sdružování v politických stranách a politických hnutích.

Kabinet Jan Fischera se prostřednictvím Sokolova týmu snažil rovněž shromáždit důkazy o faktické spolupráci Dělnické strany s neregistrovaným Národním odporem a dalšími ultranacionalistickými uskupeními. Vláda rovněž stranu obviňuje ze soustavného vyvolávání napětí ve společnosti, cílenou snahu o potírání menšin a ohrožování demokracie.

Dělnickou stranu hájil před soudem její předseda Tomáš Vandas. Již v pondělí před senátem Nejvyššího správního soudu řekl, že jde o politický proces. "Ať už bude verdikt tohoto soudu jakýkoliv, upozorňuji, že se na politické činnosti budeme podílet i nadále," zdůraznil Vandas v úvodní řeči. Dělnická strana má totiž pro případ jejího soudního rozpuštění v záloze připravenu variantu případné nástupnické partaje - je jím Dělnická strana sociální spravedlnosti, kterou zaregistrovala a vede Vandasova matka Hana Pavlíčková.

Vandas v závěrečné řeči označil proces za politický. "Vláda návrh podala kvůli vytrvale vzrůstající popularitě a podpoře Dělnické strany mezi veřejností," řekl. Důkazy o protiprávní činnosti Dělnické strany podle jeho názoru chybí, uvedl Vandas. Bez bližšího vysvětlení nebo upřesnění naznačil zároveň možnost, že některé stranické akce, které skončily násilnými střety s protivníky, možná cíleně vyprovokovali nasazení vládní agenti.

Člen vedení Dělnické strany Martin Zbela, který v průběhu procesu seděl v lavici společně se svým partajním šéfem Vandasem ve čtvrtek uvedl, že se DS do budoucna nehodlá "stát součástí politického divadla, které nám zde dvacet let předvádějí stále stejné osoby prostřednictvím stále stejných stran, občas s drobnou obměnou v názvu. Máme svůj program a myšlenky, 17. listopad 1989 považujeme za velký podvod na lidech. Současné parlamentní strany se již natolik zkorumpovaly, že nemají občanům co nabídnout, kromě svých lží."

Zbela řekl, že současný vládní establishment se bojí rostoucí popularity Dělnické strany, byť jí průzkumy veřejného mínění přisuzují zatím pouhá dvě procenta voličů.

"Dnešní situace nám samozřejmě velmi nahrává, stejně jako zhoršující se ekonomika zadlužené země. Zkorumpovaní politici tedy do čela země dosadili vlastní vládu „starých struktur“, vedenou bývalým a zkušeným bolševikem Fischerem. Jeho lidé - svazáci, exkomunisté a estébáci - uchopili kormidlo moci a znovu nastolili v České republice totalitní praktiky. Hlavním terčem se stala Dělnická strana, protože se k nám hlásí mnoho mladých lidí a na rozdíl od ostatních subjektů nedisponujeme prázdnými sliby, ale pevnou ideou, za kterou si stojíme," řekl ve čtvrtek Zbela.

Jiří Nováček

Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci