"Není žádný důvod k rozpuštění naší strany. Současný establishment je jen řádně vylekán naší rostoucí popularitou a přílivem sympatizantů," řekl bezprostředně před zahájením soudu Vandas. "Vláda podala návrh na naše rozpuštění na základě novinových výstřižků a odkazů na webové stránky. Takový materiál nemá u soudu šanci uspět," dodal Vandas.
Představitelé Dělnické strany odmítají podle slov Vandase vládní teze v celém rozsahu. "Především je nutné vidět, jaká vláda proti nám stojí. Úřednická, bez politického mandátu ve volbách, plná bývalých komunistů a studentů moskevských škol. Odporná sebranka. Nenávist současného režimu vůči Dělnické straně má jediný důvod - šlapeme jim nekompromisně na paty, říkáme pravdu otevřeně a nestydíme se za ní. Současná elita si patrně zvykla na bohorovný klid a nyní se cítí ohrožena. S tímto stanoviskem jdu k soudu," řekl Vandas. Dodal, že Dělnická strana je současnou politickou elitou napadána za výroky jednotlivců, za které nemůže nést právní odpovědnost. "Stejně tak bychom mohli požadovat zrušení ČSSD, když středočeský hejtman David Rath chválil v novinách sociální politiku třetí říše," prohlásil Vandas.
Vládní advokát Tomáš Sokol se střetu neobává, není ani přehnaně nervózní. "Ano, jde o mimořádný proces, přiznávám. Naše argumentace je však řádně podložená, s důkazním břemenem se dokážeme vypořádat," řekl Sokol.
Během čtyřdenního jednání se bude soudní senát zabývat především čtením listinných důkazů, které předložila vláda. Její podání má desítky stran a zhruba devadesát příloh. Podle spisu, který cituje policejní a bezpečnostní složky, má Dělnická strana blízko k neonacistickému hnutí. Tím také strana porušuje podle vládního podání zákon o sdružování v politických stranách a politických hnutích.
Kabinet Jan Fischera se prostřednictvím Sokolova týmu snažil rovněž shromáždit důkazy o faktické spolupráci Dělnické strany s neregistrovaným Národním odporem a dalšími ultranacionalistickými uskupeními. Vláda rovněž stranu obviňuje ze soustavného vyvolávání napětí ve společnosti, cílenou snahu o potírání menšin a ohrožování demokracie.
Sokol se bude snažit přesvědčit soudce, že Dělnická strana se odchýlila od svého programu a v posledních letech systematicky porušuje ústavu a veřejný pořádek a zároveň ohrožuje práva a základní svobody občanů.
Představitelé Dělnické strany vládní teze odmítají v celém rozsahu. Před budovu Nejvyššího správního soudu dorazil v pondělí po polední hlouček patnácti sympatizantů s partajními prapory a psem v černočervených barvách strany. Shromáždění je pokojné, na klid v okolí budovy dohlížejí policisté.
Čtyřdenní proces je veřejný, v soudní síni je pro publikum vyhrazeno třicet míst. "Všechny místenky jsme vydali podle toho, jak lidé přicházeli," řekl mluvčí soudu František Emmerts tím, že zájem veřejnosti o proces je veliký.
Výsledek napjatě očekávaného a mediálně pozorně sledovaného soudního procesu nelze podle expertů ani politologů dopředu odhadnout. Dělnická strana má proto pro letošní „supervolební rok“ zřejmě i proto připravenu variantu případné nástupnické partaje - je jím Dělnická strana sociální spravedlnosti, kterou zaregistrovala a vede Vandasova matka Hana Pavlíčková.
Zrušením Dělnické strany se Nejvyšší správní soud bude zabývat již podruhé. První návrh Topolánkovy vlády loni v březnu soudci zamítli, popudila je především nepřipravenost a faktická nedostatečnost návrhu předložená tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS).
Dělnická strana vznikla v lednu 2003 na troskách Republikánské mládeže Miroslava Sládka, která byla ministerstvem vnitra rozpuštěna o rok dříve. V jejím čele stojí Tomáš Vandas, asistent výrobního ředitele pražské stavební společnosti. Vandas se pravidelně zúčastňuje demonstrací pravicových extremistů, na nichž také pronáší projevy.