U čtvrtečního hlavního líčení vypovídal náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Stanislav Juránek (KDU-ČSL), který byl v době zadlužení obce hejtmanem. Vykydalová totiž uvedla, že se snažila ekonomickou situaci vyřešit za pomoci kraje. "Kraj měl omezené možnosti a nenašli jsme způsob, jakým obci pomoct," řekl Juránek.
Jako svědek mluvil také jihomoravský politik Jiří Crha (ODS). Ten byl za Juránka ředitelem krajského úřadu. Obhajoba se snažila poukázat na to, že obecní zastupitelstvo schválilo investiční záměr výstavby a pověřilo jím starostku. Když pak zastupitelstvo odstoupilo, podle Crhy tím schválení a zaúkolování nezaniklo. Kompetence starostky se však bez zastupitelstva značně omezily. "Pokud by zastupitelstvo způsobilo svým jednáním škodu, nese za ni podle mě zodpovědnost," sdělil Crha.
Dodal, že obžalovaná se mohla obrátit na právní oddělení úřadu, pokud si s něčím nevěděla rady. S tím souhlasil i obhájce Terezína Radek Ondruš. "Starostové mohou konzultovat připomínky a námitky ve smlouvách s pracovníky kraje. Obžalovaná měla kdykoliv možnost smlouvy předložit a zjistit, zda je rozhodčí doložka účelná, či nikoliv. Kdyby se na kraj obrátila, smlouva by uzavřená nebyla. Nyní se musíme ptát, proč ji uzavřela způsobem, kterým to udělala," uvedl Ondruš.
Předseda senátu Jaroslav Klas se zároveň ohradil proti špatnému fungování státní správy. Za pravdu mu dal současný starosta Terezína Antonín Hanák (nez.). "Starostové malých obcí nemají nikde žádnou oporu. Když se na kraji zeptají, jak postupovat, často se jim dostane obligátní odpovědi, která ničemu nepomůže," řekl Hanák s tím, že část pravdy je na straně Vykydalové a část na straně státního zástupce, potažmo obce. "Ať soud dopadne jakkoliv, peníze do kasy nám už zpátky nepřitečou," dodal starosta.
Vykydalová se zpovídá ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku, úvěrového podvodu, padělání a pozměňování veřejné listiny, zpronevěry a zneužití pravomoci úřední osoby.
Terezín, kde byla Vykydalová starostkou 16 let, se stal v roce 2007 obcí Jihomoravského kraje. Poté se však začaly kupit problémy. Rozpadlo se zastupitelstvo a obec nezaplatila peníze firmě za stavbu bytů nad obecním úřadem. Právě kvůli tomu se Vykydalová ocitla před soudem, neboť společnosti podepsala rozhodčí doložku. Jak se později ukázalo, podpisem zavázala Terezín k zaplacení penále ve výši 10 milionů korun.
Obec se dostala do exekuce a později musela začít rozprodat majetek, aby se z dluhů dostala. Od ministerstva financí si půjčila osm milionů korun.
Právní zástupce exstarostky soud přesvědčoval o tom, že obžalovaná po rozpadu zastupitelstva neměla možnosti, jak firmě zaplatit, protože nemohla disponovat s majetkem obce.