Umístění: Jižní Morava Politika Ohlédnutí za deseti lety Jihomoravského kraje

Ohlédnutí za deseti lety Jihomoravského kraje

Brno, 14. dubna 2010 - Krajská nej:  Nejvyšší nadmořskou výšku dosahuje území kraje v okrese Hodonín na trojmezí se Zlínským krajem a Slovenskem v blízkosti kóty Durda (842 m n. m). Okres Břeclav se může pochlubit nejjižněji položenou obcí Moravy Lanžhotem, na jehož katastru se nachází také nejníže položený bod kraje - soutok řek Moravy a Dyje (150 m n. m.).

Sokolova

 

Vytvořený hrubý domácí produkt kraje představuje desetinu hrubého domácího produktu České republiky. V kraji se nachází více jak 90 % plochy vinic ČR. Kraj jako celek má relativně kvalitní ovzduší. Znečištění ovzduší, hluk a podobné nepříznivé vlivy jsou pouze lokálního charakteru, především u velkých průmyslových center. Z tohoto hlediska dosahují nepříznivých hodnot emisí znečisťujících látek především Hodonín a Brno-město. V kraji narůstá počet obyvatel, využívajících napojení na kanalizaci s čističkou odpadních vod, což je mimo jiné jedna z cest, jak zlepšit silné znečištění části vodních toků Moravy, Dyje a Svratky.

Jsou zde dvě místa, která jsou zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jako příklad soustavy lesů, luk a vodních ploch, skvěle doplněných romantickými stavbami chrámů a altánů a především zámky v Lednicích a Valticích je třeba na prvním místě jmenovat Lednicko–valtický areál. Jedinečnost meziválečné moderní architektury zastupuje vila Tugendhat v Brně. Významnou součástí Jihomoravského kraje jsou také dvě biosférické rezervace UNESCO, a to Dolní Morava a Bílé Karpaty, mezi přírodními atraktivitami vyniká také Národní park Podyjí.
Na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO byl v roce 2005 zapsán mužský tanec verbuňk z Moravského Slovácka.  Bylo to vůbec poprvé, co se na tento seznam Česká republika dostala.

Regionální spolupráce:
Významnou součástí regionální spolupráce, podporovanou zejména ze strany Krajského úřadu Jihomoravského kraje, je vytváření mikroregionů. Vznik mikroregionů je důležitým a pozitivním trendem pro společné prosazování zájmů a záměrů zejména venkovských obcí s cílem dosažení žádoucích změn ve všech obcích určitého území. Nadále se rozvíjí také přeshraniční spolupráce v euroregionu Pomoraví, který sdružuje regiony Weinviertel, Jižní Morava a Západní Slovensko. Rozvoj euroregionu Pomoraví a přeshraniční spolupráce, podpora koncepčního rozvoje území, rozvoje spolupráce na euroregionální úrovni, zejména v oblasti vědy, školství, zdravotnictví, sociálních služeb, kultury a sportu patří také mezi hlavní priority rozvoje Jihomoravského kraje.

Podle srovnávacího průzkumu provedeného agenturou STEM je vznik krajského uspořádání vnímán obyvateli celkově pozitivně. Přes osmdesát procent obyvatel jižní Moravy si v souvislosti s existencí kraje myslí, že problémy regionu může lépe řešit krajská samospráva, více než polovina občanů si myslí, že vznikem krajského zastupitelstva se zvýšila možnost občanů rozhodovat.

(Dr. Ilona Sokolová, členka Rady JMK
S využitím materiálů ČSU)

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci